تاثیر خواب بر کاهش وزن امریست اجتناب ناپذیر. متخصصان سلامت در این بخش به تاثیر نقش  هشت ساعت خواب در طول شبانه روز بر اندازه دور کمر اشاره کرده است.

 

خواب کافی برای بدن همانند ری ارستارت کامپیوتر میباشد. همانطور که هر زمان برای سیستم کامپیوتر یک مشکل پیش میاید و در بیشتر مواقع با یک ری استارت مشکل حل میشود خوابیدن برای بدن نیز همانند آن میباشد. خواب کافی همیشه مفید است.

تاثیر خواب بر کاهش وزن

همیشه سعی کنید حداقل ۸ ساعت در طول روز بخوابید چون باعث میشود سیستم بدنتان تنظیم شود. بدن در طول ۲۴ ساعت شبانه روز به ۸ساعت خواب و ۸ ساعت استراحت نیاز دارد. آیا می توان با خوابیدن وزن کم کرد؟ اگرچه این موضوع کمی عجیب به نظر می‌رسد، اما بر اساس تحقیقات جدید دانشگاه هاروارد، خواب می‌تواند بر روی کاهش وزن شما تاثیر داشته باشد.  بر اساس تحقیقات جدید دانشگاه هاروارد، خواب می‌تواند بر روی وزن شما تاثیر داشته باشد. برای انجام این مطالعه، محققان عادت خواب بیش از ۱۳۳۳۵۳ زن سالم را مورد بررسی قرار دادند. این تحقیق نشان داد، زنانی که خواب بهتری داشتند، ۴۵ درصد نسبت به سایر افراد کمتر به بیماری دیابت نوع ۲ مبتلا می‌شدند.

 

خواب کافی

خواب کافی باعث میشود فرد مواد غذایی کمتری مصرف کند. خواب روی سطح هورمون «لپتین» که تنظیم کننده گرسنگی است تاثیر می‌گذارد و به بدن کمک می‌کند تا احساس سیری داشته باشد. نداشتن خواب کافی موجب کاهش سطح لپتین و افزایش سطح «گرلین» که هورمون اشتها است، می‌شود و در نتیجه فرد را به پرخوری وادار می‌سازد. نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد زنانی که خواب کافی ندارند به طور متوسط نسبت به زنان دیگر ۳۰۰ کالری بیشتر مصرف می‌کنند.

 

تاثیر خواب بر کاهش وزن

 

تاثیر خواب بر کاهش وزن

از سوی دیگر خواب کافی چربی شکمی را از بین می‌برد. استرس و اضطراب دو فاکتور کمک کننده مهم در بروز چربی شکمی است که برخورداری از خواب کافی روش خوبی برای مقابله با آن است. خواب کافی ژن‌های چربی را از بین می‌برد. در یک بررسی جدید آمده است زنانی که در طول شبانه روز هفت تا ۹ ساعت می‌خوابند نسبت به افرادی که از خواب کافی محروم هستند وزن کمتری دارند. خواب کافی انرژی فرد را افزایش می‌دهد. در صورتی که فرد در طول شب از خواب کافی برخوردار باشد در روز انرژی بیشتری دارد تا از عهده فعالیت‌های روزانه برآید. اگرچه داشتن رژیم غذایی مناسب و ورزش کردن از عوامل کلیدی برای کاهش وزن است باما داشتن خواب کافی در حفظ تناسب بدن موثر است.

 

تاثیر خواب بر کاهش وزن

تاثیر خواب بر کاهش وزن

 

چگونه خواب می‌تواند باعث کاهش وزن شود

به گزارش سیرمرغ، زمانی که می‌خواهید کاهش وزنداشته باشید، باید خواب مناسب و کافی را مدنظر قرار دهید. اما خواب بیش از حد نیز می‌تواند نتیجه معکوس داشته باشد.

 

قوانین زیر را دنبال کنید تا بتوانید وزن بیشتری کم نمایید:

۱ در شبانه روز ۶.۵ تا ۸.۵ ساعت خواب مناسب داشته باشید.در یک مطالعه انجام شده، زنانی که بین ۶.۵ تا ۸.۵ ساعت خواب داشتند؛ خطر افزایش وزن کمتری نیز آن‌ها را تهدید می‌کرد.

 

۲ در یک زمان مشخص بخوابید. زمانی که می‌خواهید بدن خود را برای کاهش وزن آماده کنید، بهتر است یک برنامه منظم برای خواب خود داشته باشید. سعی کنید همیشه در یک زمان مشخص بخوابید.

 

۳- دمای اتاق را کم کنید.خوابیدن در یک اتاق خنک‌تر باعث می‌شود، بدن چربی بیشتری بسوزاند. اینکار همچنین باعث بهبود حساسیت به انسولین نیز می‌گردد.

 

۴سعی کنید اتاق را تاریک‌تر نگه دارید. زنانی که در اتاق تاریک می‌خوابند، ۲۱ درصد کمتر از سایر افراد به چاقی مبتلا می‌شوند.

 

۵ تمامی ابزارهای هوشمند خود را کنار بگذارید. حتما شما هم شنیده‌اید. که استفاده از دستگاه‌های هوشمندی همچون موبایل و تبلت می‌تواند خواب شما را تحت تاثیر خود قرار دهد. نور حاصل از این دستگاه‌های هوشمند می‌تواند سطح ملاتونین را تحت تاثیر قرار دهد. مطالعات انجام شده در دانشگاه گرانادای اسپانیا نشان می‌دهد که، کاهش سطح ملاتونین می‌تواند باعث افزایش وزن در افراد گردد. حداقل سی دقیقه قبل از خواب دستگاه‌های هوشمند خود را خاموش کنید.

 

۶- سایر فاکتورها را فراموش نکنید. مصرف غذاهای سالم و حرکات بدنی مختلف می‌تواند به کاهش وزن کمک کند.

 

تاثیر خواب بر کاهش وزن

 

کم خوابی و افزایش مصرف کالری

افرادی که خواب کمتری دارند، تمایل به مصرف کالری بیشتری دارند. تحقیق بر روی 12 نفر گرفت. این افراد تنها اجازه داشتند 4 ساعت بخوابند، مصرف کالری آن ها به نسبت روزهای دیگر و با 8 ساعت خواب، بیشتر شد. این افزایش میزان کالری می تواند به علت افزایش اشتها و محدودیت در انتخاب مواد غذایی باشد. این حالت نیز به دلیل افزایش زمان بیداری و فرصت بیشتر در خوردن است. به خصوص زمانی که مشغول کارهایی هستید که فعالیت چندانی ندارید، مانند دیدن برنامه های تلویزیونی.

 

کمبود خواب، دریافت کالری را از طریق تاثیر توانایی شما بر مقدار مصرف غذا افزایش می دهد. چنین نتیجه گیری از طریق تحقیق بر روی 16 فردی صورت گرفت که یا بایستی 8 ساعت می خوابیدند و یا تمام شب را بیدار می ماندند. صبح بایستی مقادیر متفاوتی از غذاهای گوناگون را انتخاب می کردند. افرادی که تمام شب را بیدار بودند، مقادیر زیاد را انتخاب کردند. طی گزارشات، این افراد بیشتر گرسنه بودند و سطح هورمون های گرسنگی آن ها بالا رفته بود.

 

نتیجه:

کم خوابی، میزان دریافت کالری از طریق دریافت بیشتر  افزایش می دهد.

 

دریافت وعده‌های غذایی

خواب ناکافی سبب به هم خوردن الگوی دریافت وعده‌های غذایی می‌شود. حذف صبحانه در افرادی که در طول شب کمتر می‌خوابند بیشتر از افرادی است که به میزان کافی در طول شب استراحت می‌کنند. در عوض، این افراد به جای وعده‌های اصلی از میان وعده‌های ناسالم به ویژه در هنگام عصر و شب استفاده می‌نمایند. بنابراین این افراد در هنگام صبح گرسنه نیستند. بنابراین صبحانه را حذف و میان وعده در صبح را جایگزین وعده اصلی صبحانه می‌کنند.

 

بنابراین عادات میان وعده با کاهش مدت خواب با عادات ناسالم جایگزین کردن میان وعده به جای وعده‌های اصلی غذا ارتباط دارد. از آنجا که میان وعده‌ها از لحاظ تغذیه‌ای پرکالری و حاوی مواد مغذی کمی هستند، خواب ناکافی سبب کاهش دریافت مواد مغذی و افزایش دریافت انرژی و در نتیجه بروز چاقی می‌شود.

 

تاثیر خواب بر کاهش وزن

 

برای کاهش وزن قبل از خواب چای آرام بخش و چربی سوز بنوشید.

به گفته فالاماس ” دلیلی برای انجام مراسم چای و نشستن و نوشیدن یک فنجان چای آرامش بخش که مغز و بدنتان را آرام می کند، وجود دارد. تعدادی از بهترین چای های خواب آور عبارتند از: بابونه، نعنا، اسطوخودس و سنبل الطیب است که خواص آرام بخش دارند. “

 

نکته:

چای های خاصی هم هستند که خواص کاهش وزن جادویی دارند، از کاهنده هورمون گرسنگی گرفته تا بالا بردن کالری مصرفی و به معنای واقعی کلمه ذوب چربی هایی که در سلول های چربی ذخیره می شوند.

 

برای کاهش وزن اگر تمایل به خوردن شام دارید, شام سبک بخورید

درست است که نباید گرسنه به خواب بروید ( که باعث ایجاد مشکل در زمان خواب شود ) ولی نباید معده را هم کاملا پر کنید. وقتی قبل از خواب یک وعده سنگین می خورید بدن شما در طول شب در حال تلاش برای هضم آن خواهد بود – پس اگر بدنتان هنوز در حال تلاش باشد یعنی شما هم در حال تلاش هستید. دیرتر به خواب می روید، کمتر استراحت می کنید در نتیجه هنگام بیدار شدن از خواب احساس ضعف و بی حالی دارید و بیشتر به دنبال مصرف خوراکی های پرکالری خواهید بود.

 

نکته:

به جای خوردن یک وعده غذای سنگین در شام، آن را بین وعده صبحانه و ناهار تقسیم کنید به خصوص اگر در اواخر شب، شام می خورید. به گفته دکترایزابل اسمیت ” بهتر است آخرین وعده غذایی خود را حداقل یکی دو ساعت قبل از خواب مصرف کنید. “