جوانسازی پوست به روشهای مدرن و امروزی

جواسازی پوست

 

دلایل پیری پوست

آفتاب ، اختلالات پوستی ، پیری و حتی وراثت همگی می توانند در ایجاد بی نظمی های پوستی در صورت و جاهای دیگر بدن نقش داشته باشند. این موارد شامل بی نظمی های بافتی مانند چین و چروک و جای زخم آکنه ، تغییر رنگدانه ها مانند پاکت ، لکه های آفتاب یا رگ های خونی قابل مشاهده است.

 

جوانسازی پوست

بیشتر ما در طول زندگیمان حداقل یک بار این جمله کلیشه ای را شنیده ایم که پوست گران قیمت ترین لباس ماست ولی بیشتر ما خیلی راحت از کنار این حرف رد میشویم در صورتی که این جمله واقعیت است یعنی پوست ما گران قیمت ترین لباس ماست و باید در حفظ و نگهداریش کوشا باشیم.

 

راههای جواسازی پوست

 

از اواسط سی سالگی، پوست قابلیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد شروع به افتادن  و شل شدن می‌کند. همچنین فیبروبلاست‌های پوست به تدریج کمیاب‌ و غیرفعال می‌شوند. قرار گرفتن بیش از حد در معرض آفتاب و مصرف دخانیات نیز به روند شل شدن پوست سرعت می‌بخشد. علاوه بر این، در دوران یائسگی افتادگی پوست شدیدتر می‌شود. در نهایت، ممکن است احساس کنید که وجود خطوط اخم متوسط تا شدید بین ابروها، چین و چروک پیشانی و اطراف چشم، ظاهر شما را خسته و یا عبوس نشان می‌دهد. اما راه حل چیست؟

 

راههای جواسازی پوست 

راههای جوانسازی پوست

روش‌های کم تهاجم امروزه بیشتر در جوان سازی مورد توجه قرار گرفته است از جمله پیلینگ‌های شیمیایی، تزریق فیلر، بوتولینوم توکسین و روش‌های کمتر شناخته شده ای مثل استفاده از اکسیژن‌هایپر بار(HBOT).HBOTبه عنوان یک روش جدید است که برخی محققان در کاهش چروک از آن بهره گرفته اند و از آنجا که در مطالعات اندک انجام شده پاسخ مثبتی به همراه داشته مورد توجه دانشمندان قرار گرفته است. براساس مقاله مروری که در سال ۲۰۱۴ در آمریکا در مجله BioMed  چاپ شد,اثربخشی و مکانیسم احتمالی اکسیژن‌هایپر باریک برجوانسازی پوست مورد بررسی قرار گرفت. دریافت منظم اکسیژن تراپی میتواند منجر به افزایش الاستیسیتی و تحریک تولید کلاژن، کاهش چروک صورت و خطوط ظریف پوست و بهبود تون پوستی شود.

 

جواسازی پوست

 

پوست نه تنها یک سد فیزیکی علیه عوامل خارجی و عفونت‌هاست، بلکه در کنترل سیستم ایمنی و تولید هورمونها و نوروترانسیمتورها نقش دارد. چروکها و سایر مشکلات پوستی مثل لک و اسکار آکنه توسط تعداد زیادی فاکتور از جمله پیری، تماس با محیط خارجی، تماس بیشتر از اندازه با نور آفتاب، سیگار کشیدن، جنس فرد و تغذیه نامتناسب ایجاد می‌شود.

 

جواسازی پوست با هایفو درمانی

 

هایفو درمانی برای جوانسازی پوست :

در هایفو انرژی گرمایی مستقیماً به پوست و بافت زیرپوستی می‌رسد تا تولید کلاژن تحریک شود و در نتیجه بافت پوست بهبود یابد و مشکل افتادگی پوست برطرف و جوان سازی پوست انجام شود. نتایج هایفو بسیار شبیه به لیفت صورت است، بدون این که تزریق یا عمل جراحی انجام شود. مزیت دیگر هایفو عدم نیاز به استراحت پس از عمل است. این تکنیک برای صورت و کل بدن کاربرد دارد و بر خلاف لیزر و آی پی ال هر فردی با هر رنگ پوستی می‌تواند از آن بهره بگیرد.

جوانسازی پوست
جواسازی پوست با مزوتراپی
.

مزوتراپی:

در مزوتراپی از تحریک فیزیکی (مکانیکی) و شیمیایی استفاده می‌شود. دوز کمی از داروهای مختلف در مناطق خاصی از بدن، بسته به شرایط درمان تزریق می‌شود. این عمل، مانند شلیک گلوله‌ی دارویی است که به طور مستقیم نقطه‌ی مورد نظر را در بدن مورد هدف قرار می‌دهد. قیمت مزوتراپی صورت و مو، به عارضه ی مورد درمان و تعداد جلسات مورد نیاز برای رسیدن به نتیجه ی مطلوب بستگی دارد.

 

جوانسازی پوست

جواسازی پوست با تزریق پی آر پی

تزریق پی‌آرپی برای جوانسازی صورت:

پی آر پی (پلاسمای سرشار از پلاکت) جایگزین طبیعی ژل‌های سنتزی است که تزریق آن هیچ گونه حساسیتی را به دنبال ندارد. پلاکت حاوی فاکتورهای رشد متعدد است که منجر به جوان‌سازی بافت ظرف مدت چند ماه می‌شود. عامل‌های رشد موجود در پی‌آرپی پس از تزریق داخل صورت تشکیل رگ‌ها و کلاژن جدید را تحریک می‌کنند. ایجاد رگ‌های خونی جدید رنگ و تون پوست  را بهبود می‌دهد. تشکیل کلاژن جدید در لایه میانی پوست نیز صورت را جوان‌تر جلوه می‌دهد. اپیدرم (لایه بیرونی پوست) در نتیجه انباشته شدن عامل‌های رشد در لایه میانی صاف‌تر می‌شود.

 

جوانسازی پوست

جواسازی پوست با تزریق چربی

 

جوانسازی پوست با تزریق چربی:

دراین عمل چربی از بخشی از بدن خود بیمار گرفته می‌شود و به ناحیه دیگری در بدن منتقل می‌شود. تزریق چربی عملی ایمن است که برای جوان سازی پوست و برجسته کردن چانه و گونه‌ها انجام می‌شود. از آنجایی که در تزریق چربی صورت از چربی بدن خود بیمار  استفاده می‌شود، هیچ واکنش آلرژیکی بروز نمی‌یابد. امکان تخلیه (لیپوساکشن) چربی شکم، ران یا لگن نیز در این عمل وجود دارد.

 

سپس قطره‌های کوچک چربی درون ناحیه‌های بی‌شمار صورت مانند لب، خط خنده، گودی زیر و اطراف چشم، استخوان گونه و خط فک تزریق می‌شود. ماندگاری اثر سلول‌های چربی تزریق شده ماه‌ها تا سالها طول می‌کشد. این عمل با استفاده از بی‌حسی موضعی و تنها ظرف یک ساعت انجام می‌شود و بیمار بلافاصله پس از عمل می‌تواند فعالیت روزمره خود را از سر بگیرد. ناراحتی جزیی عمل را می‌توان با داروهای خوراکی کنترل کرد، ورم ناحیه درمان نیز پس از چند روز فروکش می‌کند. برخی بیماران ترجیح می‌دهند چربی تخلیه شده برای استفاده‌های آتی ذخیره شود.

 

جواسازی پوست با لیزر

جوان‌سازی پوست با لیزر CO2:

این عمل خطوط ظریف و چروک‌های پوست صورت را که معمولاً در گوشه‌های چشم، زیر چشم و اطراف دهان ایجاد می‌شود ,از بین می‌برد. جوانسازی پوست با لیزر CO2 جای جوش را محو می‌کند، پوست آسیب دیده زیر نور خورشید را مجدداً جوان می‌کند و بافت و پوست را بهبود می‌بخشد. لیزر CO2 با بهره‌گیری از پیشرفته‌ترین فن‌آوری لیزر فراکشنال با ملایمت آسیب ناشی از زمان و نور خورشید را درمان می‌کند. این لیزر لایه بیرونی به نازکی کاغذ پوست و لایه درم را با دقت بالا و سرعت زیاد برمی‌دارد.

 

پوست در نتیجه بخار شدن آب موجود در بافت منقبض و محکم می‌شود. به علاوه جوان سازی پوست با لیزر  کلاژن، یعنی مولفه اصلی موثر در جوان و سفت نگه داشتن پوست، را نیز محکم و منقبض می‌کند. همچنین یکی دیگر از روش های جوان سازی صورت استفاده از لیزر اربیوم  می باشد که برای زیباسازی پوست بسیار موثر است.

جوانسازی پوست
جواسازی پوست با بوتاکس
.

بوتاکس:

بوتاکس یکی از راه های جوانسازی پوست است که برای صاف کردن پوست و فلج کردن عضله‌های زیر خطوط و چروک‌ها به کار می‌رود تا حالت خسته، غمگین و خموده صورت برطرف شود. بوتاکس نام تجاری پروتئینی طبیعی و تلخیص شده به نام سم بوتولینوم AA است. تزریق مستقیم مقادیر اندک بوتاکس در عضله‌های بیش فعال باعث فلج شدن آن‌ها و در نتیجه کاهش چروک‌های پوست روی عضله‌ها می‌شود. بوتاکس بر خلاف جراحی، سریع و ساده است، تهاجم آن حداقل است و نیازی به استراحت پس از عمل وجود ندارد. اکثر بیماران بلافاصله پس از تزریق بوتاکس به سر کار بازمی‌گردند یا فعالیت‌های روزانه خود را ادامه می‌دهند. نتایج حاصل از این عمل پس از گذشت چند روز طبیعی‌تر می‌شود.

 
جوانسازی پوست با درم ابریژن
.

درم ابریژن:

درم ابریژن یکی از راه های جوانسازی پوست است و لایه‌های فوقانی پوست در این عمل جراحی به نوعی تراشیده می‌شود که باعث رفع چین و چروک صورت، جای زخم و جوش و خطوط‌ ظریف صورت می‌شود.

.

جوانسازی پوست با میکرودرم ابریژن

 

میکرودرم ابریژن:

براق کردن سطحی پوست است که در آن لایه رویی پوست با کریستال‌های بسیار ریز برداشته می‌شود. برای اطلاع از هزینه میکرودرم پوست باید با پزشک خود صحبت کنید، زیرا هزینه جوانسازی پوست دست و صورت ابتدا باید ارزیابی و محاسبه شود.

 

جوانسازی پوست

جوانسازی پوست با ترماژ
.

ترماژ:

ترماژ از روش های جوان سازی پوست  بوده  و به دلیل کوتاهی عمل و دوران بهبود آن را “درمان ساعت ناهار” می‌نامند. در این عمل به وسیله  دستگاهی به نام ترماکول بافت‌های عمقی گرم و سطح پوست خنک می‌شود. این عمل تشکیل کلاژن جدید را تحریک می‌کند و پوستی کشیده‌تر، محکم‌تر و صاف‌تر را به ارمغان می‌آورد.

 

جوانسازی پوست
جوانسازی پوست
.

آیا کارمندان زودتر پیر می‌شوند؟

در فصل سرد سال، عده‌ای فکر می‌کنند از تهدید جدی پوست، یعنی اشعه‌های خورشید خلاصی یافته‌اند، اما مقاله زیر به ما یاد آور می‌شود حتی زمانی که در اتاق کارمان هستیم و خبری از نور خورشید نیست، همچنان در معرض اشعه‌هایی قرار داریم که آسیب‌های جدی به پوست می‌زنند. کارشناسان هشدار می‌دهند کارمندان در معرض آسیب اشعه‌های مضر رایانه هستند. نور رایانه و پیری زودرس پوست به اندازه اشعه فرابنفش نور خورشید آسیب‌زننده است و باعث سرطان پوست می‌شود. می‌توانیم با استفاده از کرم ضدآفتاب مانع آسیب پوست شویم. نگاه کردن به صفحه رایانه می‌تواند باعث پیری و چین و چروک شود. کارشناسان هشدار داده‌اند کرم ضدآفتاب تنها برای فصل تابستان نیست. آنها معتقدند کارمندان برای جلوگیری از آسیب‌هایی که نور UV رایانه به پوستشان می‌زند، باید از کرم ضدآفتاب استفاده کنند. بیشتر صفحه‌های رایانه‌ای که شامل تلفن‌های همراه و لپ‌تاپ نیز می‌شود، نور UV و اشعه مادون‌قرمز منتشر می‌کنند.