راههای مراقبت و تقویت ناخن شامل بخش های مختلفی همچون آشنایی و استفاده از مواد غذایی مفید برای رشد و استحکام ناخن ها و رعایت اصول بهداشتی صحیح می شود

راههای مراقبت و تقویت ناخن

 

 داشتن ناخن هایی مرتب زیبایی دستان را دو چندان میکند. شما میتوانید بدون مراجعه به مراکز زیبایی و کاشت ناخن های مصنوعی و پرداخت هزینه , با تقویت ناخن های خودتان آن ها را بلند کرده و زیبایی دستانتان را بیشتر کنید. راههای مراقبت و روش تقویت ناخن را بشناسید و با رعایت آنها ناخن هایی محکم و زیبا داشته باشید. برای داشتن ناخن هایی زیبا بایستی عادات  غذایی و بهداشتی خاصی را رعایت کنید. تمام مواردی که باید در مورد تقویت ناخن و راه های مراقبت از آن بدانید…

 

راههای مراقبت و تقویت ناخن

راههای مراقبت و تقویت ناخن شامل موارد و قسمت‌های مختلفی می‌باشد. از آنجا که ناخن دارای تاثیر بسیار چشمگیری بر روی زیبایی دستان است از اینرو آشنایی با موادی که در تقویت ناخن ایفای نقش می‌کنند از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

 

بررسی و شناخت بهترین کاشت ناخن

راههای مراقبت و تقویت ناخن

 

اهمیت تغذیه در تقویت ناخن

جالب است بدانید که داشتن یک تغذیه مناسب و کامل یکی از راههای مراقبت و تقویت ناخن به شمار می‌آید. زینک:  از اینرو استفاده از مواد غذایی که سرشار از زینک هستند در تقویت ناخن  و مو دارای تاثیر بسیار چشمگیری هستند. در واقع روی یکی مواد مهم و اساسی در سلامت ناخن به شمار می‌آیند.  از اینرو مصرف مواد غذایی که سرشار از روی هستند مانند مرغ، ماهی، گوشت و … باید در برنامه غذایی شما قرار داده شود.

 

پروتئین:

بهتر است بدانید که ناخن‌ها از یک پروتئین به نام کراتین ساخته شده است و کمبود آن در برنامه و رژیم غذایی سبب می‌شود که ناخن‌های شما شکننده و نازک باشند.

 

مواد غذایی سرشار از آهن:

مصرف مواد غذایی که حاوی آهن هستند یکی از راههای مراقبت و تقویت ناخن به شمار می‌آیند. از اینرو باید سعی کنید در برنامه غذایی خود موادی که حاوی آهن هستند را قرار دهید.  بنابراین باید در طول هفته از مواد غذایی مانند  ماهی سالمون، گوشت مرغ، زرده تخم‌مرغ، جگر، ماهی سالمون، انواع دانه‌ها، انواع میوه‌های خشک‌شده و گوشت قرمز کم چربی مصرف و استفاده کنید.

 

 

فرنچ کردن ناخن با لاک قرمز

 

ویتامین‌های  B , C:

بهتر است بدانید که ویتامین های گروه B مانند ویتامین B12  نیز یکی از راههای مراقبت و تقویت ناخن به شمار می‌آید. همچنین ویتامین C در بدن باعث افزایش جذب آهن از مواد غذایی شده و به سلامت و تقویت ناخن‌ها به طور چشمگیری کمک می‌کند.  مصرف ویتامین E به دلیل اینکه سبب بهبود جریان خون و عمل اکسیژن رسانی به ناخن‌ها  می‌شود  از اینرو برای داشتن ناخن‌هایی سالم و مستحکم تر  بهتر است از این نوع ویتامین استفاده شود.

 

استفاده از مواد طبیعی

بهتر است بدانید که با کمترین هزینه و به سادگی قادر خواهید بود ناخن‌های خود را به بهترین شکل تقویت نمایید. از اینرو استفاده از روغن زیتون یکی از راههای مراقبت و تقویت ناخن به شمار می‌آید. برای انجام این کار کافی است در طول هفته دوبار ناخن‌های خود را در مقداری روغن زیتون به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه قرار دهید. زیرا روغن زیتون سرشار از ویتامین ای است که در بهبود و باسازی ناخن دارای تاثیر بسیار زیادی است. همچنین می‌توانید این روغن را با مقداری آبلیمو مخلوط کنید و آنرا به ناخن‌های خود بمالید این کار از ورقه ورقه شدن ناخن‌ها به طور قابل توجهی جلوگیری می‌کند.

 

 

راههای مراقبت و تقویت ناخن

 

راههای مراقبت و تقویت ناخن

یکی دیگر از راههای مراقبت و تقویت ناخن استفاده از یک لوسیون خانگی است. برای تهیه این ترکیب بهتر است مقداری دم اسب را به مقداری آب اضافه و بعد از جوش آمدن مقداری روغن شتر مرغ را به آن اضافه نمایید سپس اجازه دهید که بر روی حرارت ملایم بجوشد  تا کاملا بخار شود و تنها مقداری از روغن باقی بماند، بعد از انجام این مرحله باید آن را صاف نموده و روغن حاصله را خنک کنید و سپس در جای خشک نگهداری نمایید. از اینرو می‌توانید از این روغن قبل از خواب بر روی ناخن‌های خود بمالید و سپس یک دستکش را تا صبح بپوشید تا کاملا جذب ناخن‌های شما شود. استفاده از مخلوط آبلیمو و نمک  نیز یکی از راههای مراقبت و تقویت ناخن می‌باشد. برای این کار بهتر است در طول هفته ۲ بار از این ترکیب به مدت ۱۵ دقیقه بر روی ناخن‌های خود بمالید. با استفاده از این ترکیب می‌توانید ناخن‌هایی سالم و قوی داشته باشید.

 

سوهان کشیدن ناخن

 

راههای مراقبت و تقویت ناخن

ناخنهای سالم و زیبا  همیشه نشان دهنده مرتب بودن و اراستگی فرد میباشد این روزها بیشتر ما در سالن های زیبایی یک میز و لوازم ناخن رو میبنیم ویک نفر که داره کار ناخن انجام میده وشاید هر کدوم از ما حداقل یک با رو به اون میز مراجعه کردیم ما در این پست چند راهکار ساده برای مراقبت از ناخن رو به شما اموزش میدیم که  ناخن های زیبا ومحکمتری داشته باشید.

 

راههای مراقبت از ناخن شامل بخش های مختلفی همچون آشنایی و استفاده از مواد غذایی مفید برای رشد و استحکام ناخن ها و رعایت اصول بهداشتی صحیح می شود که در این بخش با انها آشنا می شوید.

 

 

راههای مراقبت و تقویت ناخن

 

ساختمان ناخن

ناخن بطور طبیعی ۳ میلی متر در ماه رشد میکند البته تحت تاثیر عواملی همچون سن ،سطح فعالیت و ارث می باشند. رشد ناخن های دست سریعتر از ناخن های پا می باشد. در فصل تابستان رشد ناخن ها سریعتر از زمستان است. ناخن ها توسط سلول های زنده پوستی انگشتان دست و پا و از کراتین که یک پروتئین سخت است ایجاد می شوند ناخن شامل قسمتهای مخلتف است قسمت پنهان ناخن که ریشه ناخن بوده و در آن رشد ناخن صورت می گیرد قسمت قابل رؤیت ناخن کـه مـا از آن بنام ناخن یاد می کـنیم. از کراتین مرده تشـکیل یافته و کمـی مـحدب می باشد.

 

اساسا بی رنگ است اما بواسطه شبکه مویرگهای خونی که در زیر آن واقع است صورتی بنظر می آید. پوست زیر ناخن که از بافت پیوندی تشکیل یافته و در آن عروق خونی و اعصاب وجود دارد و نقش تغذیه قسمت قابل روئیت را بعهده دارد.

 

 

محلول تقویت کننده ناخن

 

راههای مراقبت و تقویت ناخن

ناخن ها را چهار گوش کوتاه کنید و برائ اینکار بهتر است از قیچی استفاده کنید. کفش های نوک تیز و تنگ نپوشید چون سبب فرو رفتن ناخن در گوشت پا می گردد. باید زیر ناخن تمیز باشد و آن رابا آب گرم و صابون خوب بشوئید. در مانیکور کردن بسیاره روی نکنیدتصور نکنید برائ داشتن مانیکوری خوب باید ناخن ها را تراشید و تمیز کرد. این کار ناخن ها را در معرض بیماری ها قرار می دهد. عادت جویدن ناخن را ترک کنید.

 

از لاک های با کیفیت استفاده کنید ،چون لاک هایی که کیفیت خوبی ندارند به ناخن صدمه می زنند وقتی لاک را با پاک کننده ها پا ک میکنیم، باید یک مرطوب کننده خوب هم استفاده کینم

 

راههای مراقبت و تقویت ناخن

تقویت کننده ناخن

 

 تقویت کننده های ناخن گیاهی

برای تقویت و زیبایی ناخن چند نسخه ی طبیعی برایتان داریم که به راحتی در خانه خودتان می تواند آنها را تهیه و استفاده کنید. آب را جوش آورده و دم اسب را خرد کرده و به آب اضافه کنید پس از گذشت ۵ تا ۱۰ دقیقه از دم کشیدن دم اسب روغن شترمرغ را اضافه کنید و به آرامی بجوشانید تا آب کاملا بخار شده و فقط روغن باقی بماند ، سپس با استفاده از پارچه ای روغن را صاف کرده و داخل ظرفی برای نگهداری بریزید و در جای خشک و خنک نگهداری کنید.

 

به همین سادگی لوسیون آماده شد. روزانه یکی الی دو بار چند قطره از لوسیون را روی هر ناخن بچکانید، و آنرا بر روی ناخن و پوست اطراف ماساژ دهید تا جذب شود. پیش از اینکه به رختخواب بروید هم این عمل را انجام داده و پنج دقیقه صبر کنید، سپس دستکشی بپوشید و اجازه دهید که تمام طول شب لوسیون بر روی ناخن هایتان باقی بماند. در صورت نیاز صبح دستانتان را بشویید. یک لوسیون طبیعی که برای تهیه کافی است با مخلوط کمی آب پرتقال، سیر، و روغن زیتون و قرار دادن ناخن هایتان در آن به سرعت ناخن هایتان را تقویت کنید.

انواع بیماری های ناخن

 

نقاط سفید

نقاط سفید بطور شایع روی ناخن ها دیده می شوند و معمولا عودکننده هستند. این نقاط سفید رنگ در اثر آسیب به ناحیه قاعده ناخن در زمانی که سلولهای ناخن در حال تشکیل شدن هستند رخ می دهند و معمولا جای نگرانی وجود ندارد.

 

خونریزیهای خطی

انتشار عروق خونی در بستر ناخن می تواند ایجاد خطوط عمودی زیر صفحه ناخن کند. اینها نیز بدنبال ضربه به ناخن و یا مصرف داروی خاص و بیماری های خاص ناخن ایجاد شوند. خونریزی خطی خودبخود بهبود می یابند.

 

ناخن در  گوشت فرورفته

این مشکل شایعی می باشد. انگشت بزرگ پا بخصوص مستعد است. چیدن نامناسب ناخن ها، استفاده از کفش های تنگ می تواند باعث افزایش انحنای ناخن شده و کناره های ناخن در  پوست کناری فرو رفته و باعث  پیدایش عفونت و درد شدید می شود. جهت درمان این وضعیت باید قسمت فرورفته در پوست توسط پزشک بریده شده و عفونت نیز درمان شود

 

عفونتهای قارچی

این عفونت در ناخن های پا شایع تر از ناخن های دست است چون این عفونتهای قارچی بیشتر محدود به نواحی مرطوب و گرم و محل های تحمل کننده وزن می شوند . در این موارد انتهای ناخن از بستر ناخن جدا می شود و پوسته های سفید، سبز، زرد یا سیاه زیر صفحه ناخن انباشته می شوند و کم کم قاعده ناخن را نیز درگیر می کنند عفونتهای مخمری مثل کاندیدا در ناخن های دست شایعترند بخصوص اگر دستها مرتبا در آب باشند و یا شخص مبتلا به دیابت باشد.

 

تومورها و زگیل ها

تومورها و زگیل ها در هر قسمتی از ناخن ممکن است رخ دهند بهر حال صفحه ناخن تغییر شکل یافته و یا در اثر رشد تومور یا زگیل تخریب می شود. تومورهای ناخن به دو نوع خوش خیم و بدخیم تقسیم می شوند شایعترین نوع خوش خیم زگیل ها هستند که عفونتهای ویروسی بودن که پوست اطراف و زیر صفحه ناخن را گرفتار می کنند. آنها دردناک بوده و می توانند ایجاد محدودیت درحرکت و استفاده از انگشتان بکنند.

 

راههای مراقبت و تقویت ناخن

راههای مراقبت و تقویت ناخن

 

برای تقویت ناخن چه باید کرد؟

تقویت کننده هاى ناخن براى استفاده بر روى ناخن هاى خیلى ضعیف و شکننده و ورقه ورقه شده در کوتاه مدت مفید هستند، اما اگر شما از آنها براى مدت طولانى تر از ۳ هفته استفاده کنید ناخن ها بیش از اندازه سفت مى شوند و همین مسئله باعث مى شود که آمادگى شکسته شدن، ورقه ورقه شدن و… را پیدا کنند.

 

فکر نکنید که ناخن هاى سالم و خوب همگى محکم و سفت هستند و از نوع ناخن هاى فوق العاده و ایده آل است. این گونه مواد تقویت کننده مى توانند بیشتر مضر باشند تا مفید. یک روش بهتر و مفید تر براى داشتن ناخن هاى سالم  و محکم، مالیدن کرم دست و روغن هاى گیاهى بر روى ناخن و پایه ناخن هر بار پس از شست وشوى دست است. این روش ساده ناخن هاى شما را زیبا و پرجذبه مى کنند و به آنها استحکام مى بخشد.

 

راههای مراقبت و تقویت ناخن

لاک هاى کهنه و قدیمى را از روى ناخن ها پاک کنید. براى پاک کردن لاک روى ناخن ابتدا یک قطعه پنبه به آستون آغشته کرده و روى ناخن لاک زده خود بگذارید چند ثانیه صبر کنید سپس با یک حرکت سریع و محکم لاک را پاک کنید. این کار را چند بار تکرار کنید تا تمام لاک روى ناخن پاک شود. با استفاده از یک سوهان ناخن به ناخن شکل و فرم دهید. سوهان را از گوشه ها به سمت مرکز نوک ناخن بکشید.

 

به طور رفت و برگشتى سوهان را حرکت ندهید چون این کار باعث ایجاد رگه ها و ریش ریش هایى در نوک ناخن شده و در نتیجه ورقه ورقه مى شود.

 

راههای مراقبت و تقویت ناخن

 

راههای مراقبت و تقویت ناخن

دست ها را با آب گرم صابونى به مدت چند دقیقه نگه دارید تا جرم زیر ناخن ها پاک شود. حال نوبت لاک زدن است. هیچ دلیلى وجود ندارد که شما پول خود را براى انواع مختلف لاک مانند پر کننده ها، پوشش هاى پایه، پوشش هاى رویى، تقویت کننده هاى ناخن به هدر دهید. پس از زدن لاک ناخن، یک لاک براق کننده بدون رنگ روى لاک خود بزنید. اجازه دهید تا خشک شود. ممکن است بخواهید که لاک رویى خود را دوباره بزنید.

 

این کار ناخن شما را مستحکم خواهد کرد و از شکستن و ریش ریش شدن آن جلوگیرى مى کند. در نهایت یک کرم مرطوب کننده یا لوسیون مرطوب کننده به ناخن هاى دستتان بمالید. این کار ناخن را نرم کرده و از ورقه ورقه شدن آنها جلوگیرى مى کند.

 

آموزش تهیه محلول تقویت ناخن خانگی

تقویت کننده هاى ناخن براى استفاده بر روى ناخن هاى خیلى ضعیف و شکننده و ورقه ورقه شده در کوتاه مدت مفید هستند، اما اگر شما از آنها براى مدت طولانى تر از ۳ هفته استفاده کنید ناخن ها بیش از اندازه سفت مى شوند و همین مسئله باعث مى شود که آمادگى شکسته شدن، ورقه ورقه شدن و… را پیدا کنند. فکر نکنید که ناخن هاى سالم و خوب همگى محکم و سفت هستند و از نوع ناخن هاى فوق العاده و ایده آل است. این گونه مواد تقویت کننده مى توانند بیشتر مضر باشند تا مفید.

 

راههای مراقبت و تقویت ناخن

راههای مراقبت و تقویت ناخن

 

بسیاری از خانم‌ها برای برطرف کردن مشکلات ناخن خود، به خصوص مساله شکنندگی ناخن‌ها، به متخصص پوست مراجعه می‌کنند. این موضوع کاملا طبیعی است زیرا داشتن ناخن‌های بلند، محکم و خوش فرم، نشانگر توجه یک خانم به زیبایی و نظافت است…

 

برای داشتن ناخن‌های محکم و سالم کافی است چند قانون ساده را رعایت کنید:

• هرگز ناخن و ریشه ناخن‌تان را نجوید و ناخن را از ریشه نگیرید.

• در صورتی که دستان‌تان با آب زیاد تماس دارد، برای جلوگیری از

آسیب رسیدن به ناخن و نرم شدن آنها از دستکش استفاده کنید.

• برای شستن دست‌ها از آب سرد یا ولرم به جای آب گرم استفاده کنید.

• بعد از حمام رفتن اقدام به گرفتن ناخن‌هایتان کنید.

• استفاده بیش از حد از لاک سبب خشک و شکننده شدن ناخن‌ها می‌شود. لاک موجب می‌شود که سوراخ‌های

سطح ناخن بسته شوند و کمبود اکسیژن پیدا کنند بنابراین استفاده نکردن از لاک در طولانی‌مدت می‌تواند

همراه با رعایت بقیه اصول گفته شده باعث بهتر شدن وضعیت ناخن شود. پس تنها در شرایط خاص لاک بزنید،

ضمنا از لاک‌پاک‌کن‌هایی که پایه آستون ندارند، استفاده کنید.

• گاهی دلیل شکننده بودن ناخن‌ها کمبود ویتامین A، B و E، آهن و کلسیم است که توسط پزشک این کمبود

کشف شده و با تجویز مصرف ویتامین‌ها در صورت صلاحدید سبب محکم شدن ناخن‌ها می‌شود.

• بسیاری از بیماری‌های پوستی هستند که خود را با شکنندگی ناخن نشان می‌دهند. گاهی از ظاهر ناخن

نمی‌توان به ماهیت بیماری پی برد. پس از ظاهر شدن ضایعات پوستی می‌توان متوجه نوع بیماری ناخن شد

که با درمان آن بیماری‌های پوستی ناخن هم اصلاح می‌شود اما شایع‌ترین عامل آن ضعف بافت پروتئین ناخن است

که به صورت ارثی در خانواده وجود دارد و تنها می‌توان با استفاده از کرم‌های مرطوب‌کننده و چرب‌کننده آنها را به

طور نسبی درمان نمود.

• به طور کلی بهتر است با استفاده از کرم‌های مرطوب‌کننده هر روز به ویژه در هوای سرد و خشک، ناخن‌ها را مرطوب کنید.

• اجازه ندهید ناخن‌ها بیش از حد بلند شوند.

 

راههای مراقبت و تقویت ناخن

راههای مراقبت و تقویت ناخن

 

محلول های تقویت ناخن متنوعی در فروشگاه ها وجود دارند. اما وقتی خودتان در خانه می توانید درمانی برای شکنندگی ناخن هایتان تهیه کنید چرا برای خرید این مواد شیمیایی پول اضافه می دهید.

 

برای تهیه آن به مواد زیر نیاز دارید:

• دو قاشق چایخوری نمک
• یک قاشق چایخوری روغن مغز گندم
• دو قاشق چایخوری روغن کرچک

 

این ترکیب برای حدود ۲۵ بار استفاده پاسخ‌گوست؛ بنابراین یک بطری کوچک با در محکم تهیه کنید و محلول را داخل آن نگهداری کنید. این مواد را داخل بطری بریزید و خوب هم بزنید و با استفاده از پنبه مقداری از آن را روی ناخن ها بمالید. اجازه دهید ۵ دقیقه بماند و سپس با پنبه تمیز دیگری آن را پاک کنید. می توانید بلافاصله پس از این کار به ناخن های خود لاک بزنید. برای نتیجه بهتر نیز می توانید آن را سه بار در هفته تکرار کنید.

 

راههای مراقبت و تقویت ناخن

 

برای داشتن ناخن های محکم و جذاب این مراحل ساده باید دنبال شود:

لاک های قبلی روی ناخن را کاملا پاک کنید. برای اینکار از آستون می توانید استفاده نمایید. ناخن ها را سوهان کنید با یک حرکت از طرفین به سمت مرکز ناخن (نه به طور رفت و برگشتی) .برای پدیکور کردن ممکن است لازم باشد که ناخن را کوتاه تر کنید. همیشه ناخن خود را صاف بگیرید زیرا گرفتن ناخن به شکل گرد باعث رشد ناخن های زائد از بغل ناخن اصلی می شود. ناخن های خود را در آب گرم فرو کرده و قبل از لاک زدن نیز دستان خود را بشویید تا لاک بر روی ناخن شما خوب بنشیند.

 

یک لایه نازک از لاک بر روی ناخن خود بزنید تا رنگ ناخن شما زیباتر بنظر برسد. اگر ناخن های شما شکننده هستند و همیشه در معرض شکسته شدن هستند ناخن های خود را کوتاه نگه داشته و لایه زیرین لاک را دوبار بر روی ناخن بزنید. لاک را با سه حرکت بر روی ناخن بزنید. یکی در مرکز ناخن وسط به سمت پایین و دو حرکت از طرفین ناخن به سمت پایین . 5 دقیقه صبر کنید تا لاک بر روی ناخن شما خشک شود.

 

(زمان خشک شدن لاک ها بستگی به دمای محیط نیز دارد). پس از اینکه لاک خشک شد لایه دوم لاک را روی ناخن بزنید. بهترین روش لاک زدن زدن دو لایه نازک لاک به فاصله چند دقیقه بر روی ناخن است. پس از خشک شدن لایه دوم می توانید از برق ناخن یا لاک بی رنگ استفاده کنید تا رنگ لاک و ناخن شما بهتر بماند.