شیر پاک کن ها از قدیمی ‌ترین محصولات پاک‌کننده آرایش هستند.

شیر پاک کن
حتما شما هم زمانی که بچه بودید توی لوازم مادرتون یه صندوقچه میدید که داخلش پر بود از لوازم ارایشی که هروقت فرصت پیدا میکردیم یواشکی میرفتیم سراغش داخل این صندوقچه یک قوطی بود که نمیدونستیم چیه فقط میدیدیم که یک مایع سفید داخلشه همیشه برای من سوال بود که مایع سفید چیه؟ بزرگتر که شدم فهمیدم اون مایع سفیده شیر پاک کن بوده یعنی از زمان قدیم خانمها از این پاک کننده ارایشی استفاده میکردند.

حتما برای شماهم پیش امده که در بعضی مواقع شرایط شستن صورت و پاک کردن ارایش با اب را ندارید و یا حتی بعداز شستن ارایش با اب و مواد شوینده همچنان حس میکنید صورتتان کامل تمیز نشده است. اصولا از بین بردن کل رایش و گرد وغبار روی پوست صورت با اب و مواد شوینده به طور کامل امکان پذیر نیست و همیشه مقداری از این الودگی به منافذ پوست رسوخ کرده و با اب از بین نمیروند. برای از بین بردن کامل مواد ارایشی و الودگی های روی پوست بهتر است ابتدا از مواد پاک کننده استفاده کرده و بعداز ان صورت خود را با اب بشویید تا به طور کامل الودگی های روی پوستتان از بین برود. در این صورت میتوانید پوستی سالم و تمییز داشته باشید و از پیری زودرس پوست خود جلوگیری کنید.

دانستنی هایی در مورد شیر پاک کن

شیر پاک کن ها از قدیمی ‌ترین محصولات پاک‌کننده آرایش هستند. پودر‌ها و سایر مواد آرایشی، پوست را کثیف کرده و منافذ آن را مسدود می‌کنند و ما مجبور هستیم به دفعات آنها را پاک کنیم. آب و صابون به تنهایی برای بیرون آوردن این ذرات کافی نیست بلکه باید موادی به کار ببریم مانند اجسام چرب که به زور، مواد رنگی این پودر‌ها و جرم‌های پوست را بگیرند و آنها را بیرون بکشند و در نهایت باعث جذب بهتر اکسیژن توسط پوست شوند.
 
به این فرآورده‌ها، روغن‌های پاک‌کننده یا شیر پاک کن می‌گویند که در آنها مواد چربی کم و سبکی وجود دارد و برای پاک کردن روزانه پوست به کار می‌ رود. شیر پاک کن ‌ها از قدیمی‌ترین محصولات پاک ‌کننده هستند که بیشتر به فرم روغن در آب استفاده می ‌شوند و روغن آن ها نیز از نوع پارافین انتخاب می‌گردد. حدود ۷۰ درصد وزن این فرآورده‌ها از آب و ۳۰ درصد آن روغن می ‌باشد.
 
امروزه با ساخته شدن ظروف پلاستیکی، این شیر پاک کن ها در حد وسیعی تولید شده‌اند. ساخت آنها آسان بوده، به کرم‌های پاک‌کننده از نظر مصرف برتری دارند و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه هستند. میزان اسیدیته این فرآورده‌ها همخوانی زیادی با اسیدیته پوست داشته و محصولات خوبی از نظر آسیب نرساندن به پوست محسوب می‌گردند. از این مواد می ‌توان به عنوان شیر پاک کن و یا برطرف کننده آلاینده‌های صورت استفاده کرد.
 
شیر پاک کن و صابون
 

صابون پاک کننده ضعیف

استفاده از صابون‌ها به عنوان پاک کننده سطحی بسیار رایج است و بسیاری از خانم‌ها صابون‌ها را به عنوان یکی از پاک کننده‌های مناسب می‌دانند، غافل از اینکه صابون پاک کننده چندان مناسبی نیست و دارای معایب فراوانی است که از آن میان می‌توان به چند مورد زیر اشاره نمود:

– نیاز به آب

– زدودن بیش از حد چربی از سطح پوست

– ایجاد خشکی و کشیدگی در پوست

– قلیایی نمودن پوست (این مساله باعث جداسازی سلول‌های لایه‌های خارجی پوست از سلول‌های مجاور می‌شود.)

 

در هر حال از صابون‌ها و سایر دترژانت‌های معمولی برای شستشوی پوست استفاده نکنید حتی آب معمولی نیز در اثر شستشوی بی ‌رویه می ‌تواند باعث خشکی پوست شود. بیش از ۱ تا ۲ بار در روز صورت خود را نشویید و حتماً بعد از شستشو از مرطوب کننده مناسب استفاده کنید.

 

اثر روانی کف و فوم‌ها و پاک‌کننده‌های کف کننده

در نظر بسیاری از ما میزان پاک کنندگی محصولات با میزان کف حاصل از آن نسبت دارد و محصولاتی را که با کف همراه نباشند جزو پاک کننده‌ها محسوب نمی‌ کنیم. برای ارضای این حس روانی لابراتورهای آرایشی بهداشتی فوم‌های پاک کننده را به بازار ارایه نموده‌اند.این فرآورده‌ها برای پاکسازی پوست به آب نیاز دارند و در تماس با آب کف می‌ کنند. این محصولات برخلاف صابون‌ها حالت قلیایی نداشته و پوست را خشک نمی‌ کنند و ضمن پاکسازی کامل پوست، لایه محافظ سطح پوست را حفظ می‌ کنند.

 

این فرآورده‌ها دارای دو فاز حلال در چربی و حلال در آب هستند که فاز حلال در چربی آن تمام ذرات خارجی مواد آرایشی و رسوبات ناشی از آلودگی‌های محیطی را در خود حل می‌کند و فاز حلال در آب آن، شسته شدن این رسوبات را از سطح پوست تسهیل می‌نماید و به این ترتیب مانع از مسدود شدن روزنه‌های پوست شده و از آلودگی و عفونت پوست جلوگیری می‌کند.

 

شیر پاک کن

 

نحوه ی استفاده از شیر پاک کن

نحوه استفاده از شیر پاک کن به صورت زدن آنها روی نوک انگشت و سپس مالیدن آن روی صورت به شکل دوایر متحدالمرکز ( یا مارپیچی از داخل به خارج) به همراه ماساژ ملایم می‌باشد که در صورت احتیاج به تکرار عمل فوق دوباره به همان شکل تکرار می‌شود. کار پاکسازی به اتمام نمی‌رسد مگر مواد زاید قابل شستشو ایجاد شده به دنبال استفاده از شیر پاک کن‌ها با تونیک یا آب ولرم از روی صورت برداشته شوند.

 

شیر پاک کن

.

فراموش نکنید بهتر است یک شیر پاک کن خوب تهیه کنید. این از آن مواردی است که خرج کردن پول بیشتر به نفع سلامت پوست‌تان خواهد بود. مارک‌های معروف تجاری لوازم آرایش به طور معمول پاک کننده‌های خوبی نیز به بازار عرضه می‌کنند.

 

برای پاک کردن آرایش چشم، از ماده پاک کننده که ویژه چشم است، استفاده کنید. چشمان شما بسیار حساس‌اند و نیاز به مراقبت بیشتری دارند.

 

آرایش صورت شما مانند کرم‌پودر و رژ لب به راحتی به وسیله شیر پاک کن هایی که پایه آبی دارند، از روی پوست‌تان پاک می‌شوند ولی آرایش چشم مثل سرمه، ریمل و خط چشم نیاز به شیر پاک کن قوی‌تری دارند. این مواد پاک کننده باید پایه روغنی داشته باشند تا این مواد آرایشی سمج را از چشمان شما پاک کنند.

 

برای پاک کردن آرایش چشمانتان، از حرکات ملایم‌تر دستتان روی پوست اطراف چشم استفاده کنید چون پوست این نواحی بسیار حساس است و امکان آسیب دیدن و چروک خوردن آن زیاد است.

 

برای پاک کردن آرایش یک تکه پنبه یا پد پنبه‌ای را به شیر پاک کن آغشته کنید و روی پوست صورت، اطراف چشم و گردن خود بکشید. در صورتی که با این روش، آرایش شما پاک نشد، چند نقطه از شیر پاک کن را در چند جای صورتتان بگذارید، سپس با یک گلوله پنبه مرطوب آن را در تمام صورتتان پخش کنید. با این روش حتی مواد آرایشی نفوذ کرده به منافذ پوست‌تان نیز خارج می‌شوند.

 

در صورتی که اصلا آرایش نمی‌کنید، لازم است شما هم در پایان روز، صورتتان را با یک شیر پاک کن ملایم تمیز کنید تا بقایای گرد و غبار و آلودگی‌های هوا از روی سطح پوست شما پاک شوند. این روش از چرب شدن پوست شما و جوش‌زدن آن جلوگیری می‌کند. تمیزکردن منظم پوست آن را براق و سالم می‌کند.

 

شیر پاک کن هایی را که در آن الکل به کار رفته است، خریداری نکنید. این شیر پاک کن ها گرچه باعث می‌شوند در سطح پوست‌تان احساس تازگی کنید ولی در طولانی مدت موجب خشکی پوست شما می‌شوند.