جوش بزرگ در کمر

جوش بزرگ در کمر

 

جوش بزرگ در کمر یکی از آزار دهنده ترین اختلالات بدن به شمار می‌آید.  این نوع جوش به دلیل اینکه  پوست کمر در معرض تولید بیش از حد سموم قرار نگرفته بسیار خسته کننده است. لازم به ذکر است که  این نوع جوش‌های به دلایل مختلفی همچون عدم رعایت بهداشت، عوامل ژنتیکی، تغذیه نامناسب و … در کمر ایجاد می‌شود.

 

آشنایی با عوامل ایجاد کننده جوش

جوش بزرگ در کمر در بیشتر مواقع همراه با درد بوده است و فرد را آزار می‌دهد. از اینرو آشنایی با عوامل ایجاد کننده آن راهی موثر برای درمان به شمار می‌آید. یکی از مواردی که در ایجاد این نوع جوش دارای تاثیر چشمگیری می‌باشد نشستن کمر است. از آنجا که کمر یک نقطه از بدن است که قابل دیدن و لمس کردن نیست از اینرو ممکن است نتوانید و یا فراموش کنید آن را به خوبی شستشو دهید

از دیگر عوامل مهم در بروز جوش بزرگ در کمر پوشیدن لباس‌های نامناسب در هنگام ورزش می‌باشد. زیرا عدم تعویض لباس‌های ورزشی باعث تحریک فولیکول‌های مو و  ایجاد لکه‌های قرمز و آکنه بر روی پوست می‌شود. عوامل ژنتیکی نیز از دیگر عوامل مهم و تاثیر گذار بر روی متابولیسم بدن محسوب می‌شود که باعث انتقال صفت‌های مختلف از پدر و مادر به فرزندان خواهد شد. بهتر است بدانید که داشتن کبد چرب یکی از عوامل ژنتیکی و تاثیرگذار در ایجاد آکنه به شمار می‌آید.

 

جوش بزرگ در کمر

همچنین استفاده از کرم‌های بدن، روغن ماساژ و نرم‌کننده  به دلیل اینکه باعث انسداد منافذ پوست کمر می‌شود به نوعی باعث ایجاد جوش و لک در این ناحیه از بدن خواهد شد. از دیگر مواردی که در بروز این نوع جوش مهم و تاثیرگذار هستند داشتن تغذیه نامناسب می‌باشد. از اینرو استفاده از مواد غذایی که دارای تاثیر منفی بر روی قلب هستند به همان اندازه دارای اثرات زیان باری بر روی پوست خواهند بود.

لازم به ذکر است که داشتن استرس نیز یکی از عوامل مهم  در تحریک کننده های داخلی آکنه به شمار می ‌آید. در واقع چرب بودن بیش از حد پوست کمر خود نشانه‌ای از افزایش سطح تستوسترون در بدن می‌باشد.

 

جوش بزرگ در کمر

جوش بزرگ در کمر

 

روغن درخت چای:

بهتر است بدانید که استفاده از روغن درخت چای به دلیل اینکه ضد التهاب بوده و سرشار از ضدعفونی کننده می‌باشد در درمان آکنه دارای تاثیر بسیار چشمگیری خواهد بود. برای این کار کافی است روزی یک بار به میزان دو قطره از روغن درخت چای را همراه با پنبه بر روی نواحی مورد نظر خود به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بمالید.

سرکه سیب:

بهتر است بدانید که استفاده از سرکه سیب به دلیل اینکه دارای خاصیت ضد باکتریایی و التهاب است باعث حفظ تعادل سطح پوست شده و یکی از بهترین روش‌ها برای درمان و مقابله با جوش بزرگ در کمر به شمار می‌آید. به همین منظور کافی است  در طول روز ۲ تا ۳ بار یک  قاشق غذا خوردی  سرکه سیب قرمز خام و فیلتر نشده را با یک لیوان آب به خوبی مخلوط نمایید و بر روی جوش‌های کمر قرار دهید و بعد از گذشت ۱۰ دقیقه با آب ولرم شستشو دهید.

استفاده از عسل:

عسل به دلیل اینکه به عنوان یک آنتی باکتریال طبیعی و آنتی بیوتیک شناخته شده است قادر است نواحی از کمر را دارای آکنه و جوش هستند به بهترین شکل آبرسانی کرده و از نشانه‌های جوش بزرگ در کمر بکاهد. برای این کار بهتر است ۲ تا ۳ بار در طول روز  مقداری عسل را به مدت ۱۰ دقیقه بر روی نواحی مورد نظر بمالید و سپس با آب ولرم شستشو دهید.

اسکراب:

برای انجام این کار  بهتر است ۲ تا ۳ بار در هفته با کمک کیسه حمام پشت خود را لایه‌برداری نمایید، زیرا این روش در از بین بردن سلول‌های مرده پوست نقش بسیار زیادی را دارد. از دیگر روش‌های لایه‌بردای استفاده از آب لیمو می‌باشد که برای کار کافی است یک پنبه آغشته به آب لیمو را به صورت مستقیم بر روی پشت خود بمالید.

 

جوش بزرگ در کمر

جوش بزرگ در کمر

صورت تنها جایی از بدن نیست که جوش میزند بلکه هر جایی از بدن که غدد چربی و محل رشد موباشد جوش بوجود میاید مانند پشت,سینه,شانه ها و .. در برخی از مواقع جوش بخاطر گرمی زیادی که در بدن وجود دارد بوجود میاید ودر برخی مواقع جایی از بدن عفونت میکند و بدن با جوش زدن عکس العمل نشان میدهد. برای از بین بردن این جوشها ابتدا باید ان را شناخت یعنی باید علت بوجود امدن جوش را تشخیص داده و سپس راه درمان ان را پیدا کرد.

– جوشهای سرسفید:

که بر اثر کامدون های بسته ایجاد می شوند. زمانی که چربی به صورت یک برآمدگی سر سفید در زیر پوست،  تجمع می کند، تشکیل می شوند.

– جوشهای سرسیاه:

زمانی که فولیکول های متصل در سطح پوست، باز شوند، جوش های سرسیاه تشکیل می شود. همچنین زمانی که کامدون ها باز هستند. علت سیاهی سر جوش، بر اثر واکنش غدد چربی با هواست. و بخاطر چرک کردن یا آلودگی غدد چربی،  نیست.

– کورک ها (پاپول ها) :

جوش های برجسته که به صورت برآمدگی های کوچک صورتی رنگ در پوست پدیدار می شوند، به عنوان کورک شناخته می شوند.

– چرک دانه ها:

که نوعی جوش دردناک بوده، برجستگی های پر از چرک سفید یا زرد رنگ، با پایه قرمز رنگ هستند.

– برآمدگی ها (ندولها) :

زمانی که ضایعه جوشی در ناحیه عمیق تر پوست رشد می کنند و می توانند سخت و دردناک نیز، باشند.

– کیست ها:

این عارضه بزرگتر از جوش های قبل، پر از چرک های عفونی و بسیار دردناک هستند و موجب ایجاد زخم در سطح پوست فمی شوند.

 

جوش بزرگ در کمر

جوش بزرگ در کمر

درمان آکنه‌های پشت بدن

کسانی که آکنه‌های زیادی در قسمت پشت بدن‌شان دارند، باید فشارهای احتمالی روی این ناحیه را متوقف کنند. اگر همیشه از کوله‌پشتی یا تجهیزات مختلف ورزشی استفاده می‌کنید که پشت بدن را تحت فشار قرار می‌دهند، برای مدتی نباید این کار را ادامه دهید. اگر استفاده نکردن از این وسایل برای شما امکان‌پذیر نیست، حداقل باید زیر لباس‌تان همیشه تی‌شرت نخی بپوشید.

فشار و اصطکاکی که این وسایل در طولانی‌مدت به پشت بدن وارد می‌کنند، می‌تواند بروز نوع خاصی از آکنه‌ها به‌نام آکنه مکانیکا را در این قسمت از بدن تشدید کند. کسانی که آکنه‌های زیادی در قسمت پشت بدن‌شان دارند، باید فشارهای احتمالی روی این ناحیه را متوقف کنند. 

اگر همیشه از کوله‌پشتی یا تجهیزات مختلف ورزشی استفاده می‌کنید  که پشت بدن را تحت فشار قرار می‌دهند، برای مدتی نباید این کار را ادامه دهید. اگر در حال حاضر از آکنه‌های پشت بدن رنج می‌برید،به نکات زیر دقت کنید چون می‌توانند به شما کمک کنند.- با اسفنج و یا لیفهای کمی زبرتر پشتتان را درحمام همیشهلایه‌بردای کنید اما در این کار زیاده‌روی نکنید چون پوست را حساس‌تر می‌کند.

به ساحل بروید.

و اجازه بدهید پشت شما کمی در آب نمک دریا بماندچیزی حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه شانه و پشت گردن خودرا در آب دریا قرار دهید و پشت گردن و شانه هایتان را هم در معرضنور آفتاب قرار دهید این کار باعث می‌شود جای جوش‌ها زودترخشک شوند و چربی بیش‌از اندازه پوست از بین برود.

از مکمل زینک استفاده کنید.

این دارو هرچند درمان قطعی جوش و آکنه نیست اما زینک برای درمان و پیشگیری جوش‌های بدن تجویز می شود. از دو راه می‌توانید از زینک استفاده کنید. به صورت مستقیم از استات زینک ½ درصد استفاده کنید و آن را با اریترومایسین ۴ درصد مخلوط کنید و به روزی دوبار به پشتتان بمالید اگر به استات زینک دسترسی ندارید از کپسولهای مکمل زینک استفاده کنید و آن را باز کنید و روغنش را به پوست پشت و شانه بمالید.

روش دوم این است که می‌توانید از قرصهای مکمل زینک در رژیم غذاییتان استفاده کنید اما مراقب باشید بیشتر از ۲۵ تا ۴۰میلی‌گرم زینک در روز مصرف نکنید. برای جوش و آکنه هایموضعی بدن بهترین گزینه روش اول است. اسکراب طبیعی درست کنید. این کار کمک می‌کند کهسلولهای مرده پوست از بین برود و پوست شانه و پشت نفس بکشد. آب یک گریپ‌فروت متوسط و یا لیمو را با نصف فنجان شکر و نصففنجان نمک دریایی مخلوط کنید و پشتتان را با آن ماساژ دهید بعد بشویید.

pH بدن را کنترل کنید.

یکی از دلایل جوش بدن استفاده از صابون‌ها و شامپوهای با خاصیتقلیایی بالاست این محصولات بهداشتی معمولا pHبالای ۵ دارنددر حالیکه که نباید مواد قلیایی بیشتر از ۴ درصد به پوست بزنید.داخل یک قوطی تمیز و خالی شیشه پاک کن ترکیب نصف به نصفآب تصفیه شده و بدون کلر و سرکه سیب را مخلوط کنید و بعداز حمام از با اسپری به پشت و شانه بپاشید. و بگذارید جذب پوستشود و تا می‌توانید از شامپو و صابون‌های سبک مثل صابون بچه استفاده کنید.

پوشیدن لباسهای نخی و آزاد لباس زیر تمیز و نخی، تمیزنگه داشتن موها و شستن مداوم ملحفه‌ها مسئله مهمی استکه نباید نادیده بگیرید حتی ممکن است شما به پودر لباسشویی‌که استفاده می کنید حساس باشید. مهم تر آنکه بعد از ورزشحتما دوش بگیرید و میوه سبزیجات و آب کافی را فراموش نکنید.

 

جوش بزرگ در کمر

جوش بزرگ در کمر

 

مراقبت مناسب از پوست

که باید آن را جدی بگیرید. این مراقبت شامل کارهایی می‌شودمثل شُستن منظم پوست با استفاده از پاک‌کننده‌های ملایم؛دوش گرفتن بعد از پایان ورزش؛ تمیز نگه داشتن موها (حتما موها راکاملا در حمام بشویید و نگذارید چیزی از شوینده‌ها روی موها باقی بماند)؛دستکاری نکردن آکنه‌های پشت بدن؛ قرار نگرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید.گزینه اول درمان، استفاده از داروهای بدون نسخه است.

این محصولات می‌توانند برای کنترل آکنه‌های خفیف پشت بدناستفاده شوند و شامل عناصر خاصی هستند،مثل بنزوئیل پراکسید، رزورسینول، اسید سالیسیلیک و گوگرد.اگر این روش‌ها هیچ فایده‌ای نداشتند، حتما به پزشکمتخصص پوست مراجعه کنید. متخصص پوست می‌تواند وضعیتشما را دقیقا بررسی کند و در صورت لزوم، داروهای خاصی را برای شما تجویز کند.