خورشت کنگر با گوشت

خورشت کنگر با گوشت

 

خورشت کنگر با گوشت یکی از غذاهای بسیار خوشمزه استان کرمانشاه میباشد. این غذای خوش طعم و مقوی در بین مردم کرمانشاه جایگاه خاصی دارد. مردم این استان این غذای خوشمزه را با برنج سرو میکنند. گیاه کنگر بسیار خوشمزه و دارای ویتامینهای زیادی است. قسمت ساقه این گیاه بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد.

 

استان کرمانشاه، از استان‌های غربی ایران بوده و هفدهمین شهر کشور از نظر وسعت به حساب می‌آید. گفتنی است که این استان از جانب شرق به استان همدان، از جنوب به استان زیبای لرستان، از طرف غرب به کشور عراق و از شمال به استان کردستان منتهی می‌شود.

 

مواد لازم:

کنگر خرد شده ۵۰۰ گرم

گوشتخورشتی ۲۰۰ گرم

نعناع و جعفری خرد شده ۱۰۰ گرم

لیمو عمانی ۴ عدد

پیاز بزرگ ۱ عدد

نمک و فلفل به مقدار لازم

 

خورشت کنگر با گوشت

 

طرز تهیه خورشت کنگر با گوشت :

پیاز را ریز خرد کنید و در مقداری روغن تفت دهید تا نرم شود سپس گوشت های خرد شده را اضافه کنید و تفت دهید تا رنگ گوشت تغییر کند ، در این مرحله چند لیوان آب جوش اضافه کنید و در قابلمه را بگذارید و حرارت را ملایم کنید تا گوشت بپزد.

 

این گیاه خوشمزه را تمیز و خرد کنید و بهمراه نعنا و جعفری خرد شده چند دقیقه در مقداری روغن تفت دهید و پس از اینکه گوشت نیم پز شد به آن اضافه نمایید ، لیموعمانی و نمک و فلفل نیز اضافه نمایید سپس در قابلمه را بگذارید و با حرارت ملایم ۴ – ۳ ساعت اجازه دهید خورشت بجوشد و جا بیفتد ( به روغن بیفتد ) و بهمراه برنج سرو کنید.

 

خورشت کنگر با گوشت

 

نکته ها :

اگر در طول زمان پخت آب خورشت کم شد میتوانید مقداری آب جوش اضافه کنید ،

این خورشت طعمی مانند خورشت کرفس دارد و بسیار خوشمزه است ،

در صورت تمایل میتوانید ۱ قاشق غذاخوری رب به این خورشت اضافه کنید.