پینه پوست در حقیقت ضخیم‌شدگی‌ یا برجستگی‌ لایه‌های‌ خارجی‌ بدون‌ درد است که‌ در اثر فشار یا تحریک‌ مداوم‌ به‌ وجود می‌آید.

پینه پوست

 

همیشه نظافت و بهداشت دست و پا یکی از راههایی است که فرد حس بهتری نسبت به خود پیدا میکند و باعث میشود اعتماد به نفس بالاتری داشته باشد. پس بهتر است همیشه به نظافت دست و پای خود اهمیت دهید.

پینه پوست

پینه پوست در واقع  برجستگی‌ لایه‌های‌ خارجی پوست هستند که در اثر فشار به وجود می‌آیند. این نوع برجستگی‌‌ها معمولا بدون درد هستند. در هر نقطه‌ایی از بدن مانند پاها، زانوها و دست‌ها که مرتبا تحت فشار هستند به وجود می‌آیند. ‌از آنجا که پینه پوست معمولا با درد زیادی همراه نیست اما به طور قابل توجهی می‌تواند زیبایی پا و دست را کاهش دهد و تاثیر منفی بر روی زیبایی آنها داشته باشد.

 

پینه در واقع یک غلاف دفاعی است که توسط خود پوست در برابر فشار ساخته می‌شود و نقش محافظت از پوست را در برابر آسیب‌های ناشی اصطکاک و حساس زیر پوست و حفاظت نسوج نرم را  به عهده دارد. لازم به ذکر است که میخچه با پینه فرق دارد. معمولا میخچه گرد بوده و با درد زیادی همراه می‌باشد. این در حالی است که پینه دارای شکل نامشخصی است و بزرگ‌تر از میخچه‌ می‌باشد و ممکن است دردناک باشد یا هیچ دردی  نداشته باشد.

 

پینه پوست

 

آشنایی با انواع مختلف پینه پوست

بهتر است بدانید که پینه پوست در افراد دارای انواعی مختلفی می‌باشد.  برای مثال در افراد دیابتی مبتلا به اختلال حس عصبی پینه همراه با زخم در قسمت‌های مختلف بدن شکل می‌گیرد. همچنین  در خانم‌ها  به دلیل پوشیدن کفش پاشنه بلند در زیر پاشنه پا دچار پینه می‌شوند. لازم به ذکر است که پینه‌هایی که بر روی پوست پا به وجود می‌آیند  به دلیل عادت بد نشستن و پوشیدن کفش نامناسب می‌باشد. در  ورزشکاران و کارگران به دلیل اینکه به قسمتی از دست و پای آنها همیشه فشار وارد می‌شود پینه پوست به وجود می‌آید. همچنین در نواحی که تحت اصطکاک هستند مانند آرنج و دست پینه به وجود می‌آید.

 

پینه پوست

 

استفاده از روش‌های طبیعی و خانگی برای درمان پینه پوست

با استفاده از یکسری روش‌های خانگی به راحتی می‌توانید پینه‌ پوست را درمان کنید. یکی از روش‌های طبیعی و خانگی برای درمان پینه‌ی پوست خیس گذاشتن پاها در نمک اپسوم می‌باشد، برای این کار باید به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه پای خود را در داخل این محلول خیس کنید سپس با استفاده از سنگ پا یا سوهان لایه‌های مرده‌ی پوست را از بین ببرید. مخلوط سرکه سیب و روغن درخت چای: برای این کار بهتر است چند دقیقه پای خود را درون آب خیس کنید و سپس محلول سرکه سیب و روغن درخت چای  را مدت ۵ دقیقه بر روی پینه پوست خود قرار دهید.

 

درمان پینه پوست با اسپرین و لیمو ترش

 

پینه پوست

یکی دیگر از روش‌های طبیعی برای از بین بردن پینه پوست استفاده از قرص آسپرین می‌باشد. از اینرو باید ۶ عدد قرص آسپرین را همراه با یک قاشق غذاخوری آبلیمو و آب به خوبی مخلوط نمایید و ماده حاصله را به مدت سی دقیقه بر روی نقطه مورد نظر قرار دهید و با یک حوله به خوبی بپوشانید و سپس با استفاده از آب گرم شستشو دهید. همچنین استفاده از چای بابونه دارای تاثیر بسیار چشمگیری در نرمی پوست و درمان پینه‌های پوست می‌باشد. از اینرو بهتر است به مدت ۳۰ دقیقه پای خود را در درون یک ظرف حاوی چهار چای بابونه کیسه‌ای و آب داغ قرار دهید.

 

لازم به ذکر است که جوش شیرین به دلیل اینکه یک ماده  ضدعفونی‌کننده است سلول‌های مرده‌ی پوست را از روی پینه به خوبی برمی‌دارد . از اینرو استفاده از این ماده فوق‌العاده هر شب و به مدت پنج تا هفت روز توصیه می‌شود.

 

یکی دیگر از راه‌های درمان پینه پوست استفاده از ترکیب زردچوبه و عسل می‌باشد. زیرا به دلیل اینکه این ماده مخلوطی دارای خواص ضد میکروبی است از اینرو در درمان پینه بسیار موثر می‌باشد.

 

همچنین استفاده از ترکیب عسل، شکر و لیمو بهترین روش برای از بین بردن پینه‌ها به شمار می‌آید. از اینرو باید مواد ترکیب شده را به مدت ۲۰ دقیقه بر روی نقاط مورد نظر بمالید و آنرا با استفاده یک کیسه پلاستیکی به خوبی بسته و  سپس  یک حوله  را بر روی آن قرار دهید.

 

درمان پینه پوست با سنگ پا

.

از بچگی وقتی حمام میرفتیم مادرمون به زور کف پاهامون رو سنگ پا میزد و اینکه چقدر این کار باعث قلقلک ما میشد هیچ توجهی نمیکرد اون زمان ما بچه بودیم و نمیدونستیم این کار چقدر برای ما مفید است… پینه در واقع ضخیم شدن پوست و برجستگی لایه های خارجی بدون درد است که در اثر فشار پوست ویا تحریک ان بوجود میاد پینه در هر نقطه ای از  بدن میتواند بوجود بیاید مخصوصا دستها,پاها ویا زانوها که بیشتر مواقع تحت فشار یا تحریک هستند اگر راهی برای درمان و از بین بردن این پینه ها پیدا نکردید توصیه میکنم حتما مطالب زیر را بخوانید چون در اینجا راههای ساده و راحتی برای خلاص شدن از پینه ها تهیه کردیم باما همراه باشید.

 

آشنایی با پینه پوست و روشهای درمان آن

پینه‌ می‌تواند در هر نقطه‌ای‌ از بدن‌ به‌ وجود آید، بخصوص‌ دست‌ها، پاها یا زانوها که‌ مرتبا تحت‌ فشار یا تحریک‌ هستند محل شایع برای پینه، کف دست و پا است اما در هر جایی که در فشار و اصطکاک طولانی باشد به وجود می‌آید. آشنایی با پینه پوست و روشهای درمان آن به گزارش فرانیاز ،  پینه در قسمت‌هایی از کف پا که چربی زیر جلدی در آن بیشتر است دیده می‌شود اما ممکن است در جاهای دیگر پا که استخوان‌ها برجسته اند بخصوص روی مفاصل، انگشتان بزرگ و کج شده پا و سطح پشتی استخوان‌های چکشی شده انگشتان نیز دیده شود.

 

● انواع پینه

پینه در کارگران، ورزشکاران و کسانی که به قسمتی از دست و پایشان همیشه فشار وارد می‌آید، دیده می‌شود. خانم‌ها اغلب به علت پوشیدن کفش پاشنه بلند در پشت پاشنه یا به علت پوشیدن کفش‌های نامناسب در زیر پاشنه پا دچار پینه می‌شوند. بعلاوه در خانم‌های چاق که حتی کفش بدون پاشنه به پا می‌کنند، نیز شایع است. افراد دیابتی مبتلا به اختلال حس عصبی نیز مستعد این اختلال هستند که اغلب همراه با زخم می‌باشد.

 

توجه داشته باشید اگر پینه در روی پا وجود داشته باشد، علت کفش نامناسب و عادت بد نشستن است. عادت بد جویدن انگشتان در کودکان می‌تواند باعث بروز پینه در انگشتان شود. پینه دست و آرنج اغلب در نواحی تحت اصطکاک دیده می‌شود.

 

پینه پوست

 

علت پینه چیست؟

پینه‌ برای‌ محافظت‌ پوست‌ در برابر آسیب‌ ناشی‌ از تحریک‌ مداوم‌ (اصطکاک‌ یا فشرده‌ شدن‌) به‌ وجود می‌آید. در حقیقت پینه وسیله دفاعی برای حفاظت نسوج نرم و حساس زیر پوست است. فشار باعث‌ می‌شود سلول‌های‌ ناحیه‌ تحت‌ فشار با سرعت‌ بیشتری‌ تکثیر یابد و رشد کند که‌ این‌ امر باعث‌ به‌ وجود آمدن‌ رشد خارج‌ از اندازه‌ بافت‌ به‌ صورت‌ برجستگی‌ می‌شود. داشتن‌ مشاغلی‌ که‌ در آنها دست‌ها یا زانوها تحت‌ فشار هستند،  مثل‌ نجاری‌، نویسندگی‌، نوازندگی‌ گیتار و کاشی‌‌کاری‌ نیز باعث پینه می‌شود.

 

درمان پینه

شاید لازم باشد به عنوان مثال مدل کفش عوض شود. اما اگر می‌خواهید فعلا از دست پینه‌ها خلاص شوید آسان‌ترین راه آن، صاف کردن و تمیز کردن آن پس از گرم و مرطوب شدن با آب گرم در حمام است. پینه خود پس از خیس شدن و مالش با سنگ پا نازک می‌شود برای بهتر شدن نواحی ناصاف و خشن را بملایمت با برس نرم با سنگ پا بسابید و تمیز کنید.

 

این کار باعث از بین رفتن سلول‌های مرده و پینه پا می‌شود. پس از حمام کرم نرم‌کننده یا پماد به ناحیه بمالید.پوشاندن نواحی کرمدار و چرپ با پوشش پلاستیک یا گذاشتن کفی کمک بیشتری می‌کند. گاهی پزشکان از محلول‌های کراتولیتیک‌ها که پوشش کراتینی را از بین می‌برد، استفاده می‌کنند. در سالن‌های زیبایی برای رفع پینه ابتدا عضو را در آب داغ قرار می‌دهند سپس با استفاده از یک سوهان پینه برداری یا یک قطعه کاغذ سنباده اقدام به برداشتن قسمت‌های نرم شده پوست می‌کنند. معمولا هم پس از اتمام کار به موضع مورد نظر الکل می‌زنند تا احتمال عفونت کم شود. توجه  داشته باشید هرگز از تیغ صورت تراشی برای برداشتن پینه استفاده نکنید.

 

پینه پوست

پینه پوست

 

پینه نشانهٔ چیست؟

پینه غلاف دفاعی ساخته شده به‌وسیلهٔ خود پوست در برابر فشار است. این پوسته کار خود را به خوبی انجام می‌دهد. اگر انگشتان یک نوازندهٔ حرفه‌ای گیتار یا کف دست یک ورزشکار ژیمناستیک پینه نمی‌بست، حتماً آسیب می‌دیدند و احتمالاً دچار خونریزی می‌شدند. همچنین وجود پینه‌ای نازک کف پا کاری حفاظنی در هنگام پابرهنه راه رفتن انجام می‌دهد. اما پینه بستن پا تنها ناشی از فشار نیست. کمی هم تقصیر والدینتان است. زمینهٔ اصلی ایجاد پینه ارثی است. اگر اعمال حرکتی پا ضعیف باشد، ثابت‌ بودن بر روی زمین ناپایدار است و این اصطکاک مداوم باعث پینه بستن آن می‌شود.

 

پینه‌هائی مثل پینهٔ پا که سطح وسیعی را می‌گیرند

گاهی تحریک می‌شوند، اما به‌ندرت دردناک هستند. پینه کوچک‌تر و عمیق‌تر با لبه‌های مشخص معمولاً دردناک است. این پینه اغلب ناحیه‌ای عمیق و سفید در وسط و ناحیه‌ای پاک به دور خود دارد.

 

درمان پینه

اگر سال‌ها است پینه دارید و ناراحتی ایجاد نمی‌کند، کاری به آن نداشته باشید. پینهٔ نازک گسترده بر کف پا مشکلی برای سلامتی نیست. اگر پینه در یک طرف متمرکز است، مخصوصاً اگر دردناک باشد، موضوع فرق می‌کند. در این حالت بدن سعی در محافظت از پوست با ساختن هرچه بیشتر پینه دارد. این چرخه را باید با برداشتن پینه قطع کرد.

 

پینه پوست

درمان درمان پینه پوست با سنگ پا

 

از بین بردن پینه پوست با سنگ پا

با سنگ پا می‌توانید پینه را تحت کنترل در آورید. اول پا را بشوئید. سپس ۲۰ دقیقه آن را در یک ظرف آب گرم تمیز با دو قاشق مایع ظرف‌شوئی بگذارید. آنگاه پینه را حدود یک دقیقه با روغن خوراکی بمالید تا کاملاً نرم و مرطوب شود. دست آخر سنگ پا روی آن بکشید تا کنده شود. قبل از اینکه پا آزرده شود سنگ کشیدن را متوقف کنید. از آن مراقبت کنید. برای کاهش فشار روی ناحیهٔ مستعد پینه، وسط یک نوار پارچه‌ای تمیز را در آورده و چنبره‌ای بزرگ‌تر از اندازهٔ پینه بسازید و آن را دور پینه قرار دهید. وسط آن را با وازلین پر و روی آن را باندپیچی کنید. این کار را با اطلاع و تأئید پزشک خود انجام دهید.

 

از اسید زدن خودداری کنید.

داروهای برداشتن پینه و میخچه حاوی مواد اسیدی هستند که می‌توانند پوست را بسوزانند. مراقب باشید! چون ممکن است عفونت هم ایجاد کنند. کفش اندازهٔ پا بپوشید. کفش کمی تنگ ایجاد پینه نمی‌کند، اما آن را بدتر می‌کند. هرچه پا بزرگ‌تر می‌شود کفش بزرگ‌تر بپوشید، مخصوصاً در زنانی که بچه‌دار می‌شوند. وقتی کفش می‌خرید، آن‌را چند ساعت در خانه بپوشید؛ مخصوصاً در زنانی که بچه‌دار می‌شوند. وقتی کفش می‌خرید، آن را چند ساعت در خانه بپوشید؛ اگر پایتان را آزار می‌دهد، آن را عوض کنید. به پزشک مراجعه کنید.

 

تنها کسی که صلاحیت برداشتن پینه را با وسائل جراحی بردارد پزشک متخصص است. هیچ‌گاه برای برداشتن پینه از تیغ یا قیچی استفاده نکنید، چون عفونت ایجاد کرده یا آن را بدتر می‌کند. پینهٔ شدید و مزمن نیاز به معاینهٔ پزشکی هر ماهه یا دو ماه یک‌بار دارند. در بسیاری موارد، پزشک با تجویز کفی درون کفش از فشار بدن بر روی پینه می‌کاهد. به‌عنوان آخرین راه علاج، پزشک ممکن است پینه را جراحی کند. اما قبل از آن راه‌های دیگر را امتحان کنید.

 

پینهٔ شست پا نشانهٔ چیست؟

پینه شست پا ممکن است از هنگان تولد وجود داشته باشد و پزشکان می‌گویند استعداد پیدایش آن یک صف ارثی است. دلیل ظاهر شدن ناگهانی این پینه‌ها پوشیدن کفش تنگ است. با افزایش سن، پوشیدن کفش تنگ عملاً باعث رشد غیر هادی استخوان‌ها و بزرگی کیسهٔ پر از مایع مفصل شست پا می‌شود. وقتی مفصل برآمده و دردناک شود، خوردگی عضروف اطراف آن روی می‌دهد و حتی ممکن است تمام پا درد بگیرد.

 

درمان پینهٔ شست پا

کفش‌هایتان را قالب بزنید. اگر کفش مورد علاقهٔ شما باعث ایجاد پینه یا تحریک آن می‌شود، آنها را به کفاش بدهید تا با قالب زدن آنها را کمی بزرگ‌تر کند. کفش راحتی بپوشید. اگر معمولاً لباس‌های راحت می‌پوشید، از کفش راحتی یا صندل استفاده کنید، یا حتی پا برهنه راه بروید. هرچه کفش آزادتر باشد آزار کمتری به ناحیهٔ پینه وارد می‌شود. روی پینه را بپوشانید. گذاشتن بالشتک‌های مخصوص پینه بر روی آن پوشیدن کفش را راحت‌تر می‌کند. چسب پشت این بالشتک‌ها به کفش چسبیده و روی آن ثابت می‌شود.

 

برای مصرف طولانی مدت از بالشتک‌های ساخته شده از سیلیکون استفاده کنید. هر دو نوع این بالشتک‌ها در داروخانه‌ها موجودند. کفش را واکس بزنید. واکس زدن هفتگی کفش‌ها چرم آنها را نرم کرده و هنگام پوشیدن به جای فشار بر روی پینه، شکل آن را به‌خود می‌گیرند.

 

ورزش کنید.

ورزش زیر خشکی مفصلی همراه با پینه را کم می‌کند. دو سر یک نوار ۵/۲ در ۴۵ سانتی‌متری نخی را حلقه کرده و به دور دو شست پا بیندازید پاشنهٔ پاها را با فاصلهٔ کشیدن شدن نوار روی زمین ثابت نگاهدارید و به آهستگی شست‌ها را از هم دور کرده و بعد از پنج ثانیه آزاد کنید. این کار را ده بار تکرار کنید. هر روز یک بار بیشتر این ورزش را بکنید تا به ۲۵ بار در روز برسد.

 

کفی استفاده کنید.

استفاده از کفی‌های مخصوصی (ساخته شده از پلاستیک یا گرافیت) که حرکت پا را در کفش محدود می‌کنند، درد ناشی از مالش کفش بر روی پینه را کاهش می‌‌دهند. کفش سفارشی بپوشید. کفشی که با توجه به وجود پینه در شست پای شما ساخته شود، پایتان را آزار نمی‌دهد. سازندهٔ کفش‌های طبی محل پینه را روی کفش گشادتر می‌گیرد تا روی آن فشار نیاورد.

 

پینه را بردارید.

اگر با همهٔ اینها درد پینه از بین نرفت، به فکر جراحی آن باشید. پزشک قسمتی از استخوانی را که باعث ناراحتی و سفتی مفصل شده است برمی‌دارد. جراحی باید آخرین راه علاج باشد.

 

پینه پوست

درمان پینه پوست

 

پینه پوست

معمولا” نمی توانیم فقط در یک جلسه از شر پینه ها و یا همان پوستهای ضخیم شده پاهایمان خلاص شویم و برای اینکه نتیجه بگیریم باید چندین باردستورالعمل زیر را تکرار کنیم و برای اینکه پوست کف پاهایمان دوباره زخیم نشود باید مرتبا” آنها را مرطوب نگه داریم و پوست های مرده را از بین ببریم . برای از بین بردن پینه پا هرگز از اشیاء تیز و برنده استفاده نکنید.

 

دستورالعمل :

یک لگن را با آب ولرم پر کنید . یک دوم فنجان سولفات منیزیوم و یا همان نمک اپسوم به همراه چند قطره روغن کرچک در آن بریزید . البته اضافه کردن روغن ضروری نیست و می توانید آن را حذف کنید . پاهایتان را در لگن بگذارید و و بین  ۵ تا ۲۵ دقیقه صبر کنید . هرچه شدت پینه بیشتر باشد و پوست های ضخیم شده عمیقتر باشند مدت بیشتری برای نرم شدن آنها لازم است. سنگ پا را چند لحظه داخل آب فرو کنید تا کاملا” خیس شود ، یکی از پاهایتان را از آب بیرون بیاورید و سنگ پا را بصورت دورانی روی پوستهای ضخیم شده آن بکشید .

 

سپس پایتان را دوباره در آب بگذارید و حالا دوباره سنگ پا را خیس کنید و با پای بعدی همین کار را انجام دهید . دستهایتان را داخل آب فرو کنید و سعی کنید با سایش ملایم ، پوستهای مرده را از پایتان جدا کنید.

 

۳ روش ساده برای از بین بردن پینه

همه‌ی ما اتفاق نظر داریم که در این ماه‌ها مراقبت از پاهایمان، در فهرست روتین‌های زیبایی‌مان اولویتی ندارد. چرا که با فرا رسیدنفصل سرما و هنگام پوشیدن بوت و نیم‌بوت‌ها، دیگر قرار نیست به این زودی‌ها کسی پاهایمان را ببیند! اما بر خلاف رویکرد ما در این شرایط،با فشار و اصطکاک ثابتی که بین پاهای ما و کفشمان هست، ناگوار ترین وضعیت برای پاهایمان ایجاد می‌شود. این وضعیت شرایط را برای بوجود آمدن پینه هموار خواهد کرد. بهرحال اگر کار از کار گذشته و پاهایتان پینه بسته است، بجای اینکه با سوهان فلزی به سراغ پایتان بروید و سطح آنرا زخمی کنید و آنرا در معرض انواع عفونت و باکتری‌ها قرار دهید، این راهنمای کوتاه را بخوانید.

پنج دقیقه وقت دارید؟

برای نرم کردن پوستتان، از یک سنگ پا استفاده کنید. به مدت پنج دقیقه پاهایتان را در آب فرو ببرید، سپس سنگ پا را خیس کنید و آنرا با فشار ملایم به پینه‌های خیس خورده بمالید تا اینکه پوست‌های مرده از بین بروند. توجه: نیازی نیست تمام پینه را از بین ببرید. در حقیقت پوست سخت شده، از لایه‌های زیرینش در برابر اصطکاک با کفشتان محافظت می‌کند.

سه دقیقه وقت دارید؟

حمام رفتن را به بعد موکول کنید و از یک سوهان نرم مخصوص پا استفاده کنید. چنین سوهان‌هایی آنقدر نرم هستند که می‌توانید آنها را بدون صدمه رساندن به پوستتان بر پینه‌ی خشک بسایید، پس نیازی به خیس خوردن پاهایتان در آب نیست. می‌توانید همچون یک کوسن، چنین سوهانی را فشار دهید تا نواحی سختی همچون دور و اطراف انگشتان پایتان را نیز بسایید.

یک دقیقه وقت دارید؟

می‌توانید به پینه‌هایتان لوسیون بمالید. اگرچه نتایج این روش بلافاصله نیست، اما اسید سالیسیلیک موجود در لوسیون‌ها می‌تواند طی چند وضعیت روز پینه را بهتر کند.

 

پینه پوست

پینه پوست