دلایل زود سفید شدن موها

دلایل زود سفید شدن موها

 

با بالا رفتن سن موها به طور طبیعی رنگ دانه های خود را از دست میدهند و سفید میشوند. سفیدی موها در افرادی که سن بالا دارند مسئله کاملا طبیعی است و دیر یا زود در همه آن‌ها پدیدار می‌شود. برای بعضی افراد ممکن است سفید شدن موها خوشایند و دلپذیر بوده و بخشی از فرایند زندگی آن‌ها باشد. اما بعضی دیگر دوست دارند که روند سفیدی موها را به تاخیر انداخته و تا حد امکان رنگ طبیعی موهای خود را حفظ کنند. به همین دلیل به دنبال راهی برای عقب انداختن سفیدی موهای خود هستند

دلایل زود سفید شدن موها می‌تواند ناشی از موارد متعددی باشد. همانطور که می‌دانید سفید شدن موی سر یکی از علائم پیری محسوب می‌شود و در بعضی مواقع نیز به دلایل مختلفی در سنین جوانی موها زودتر سفید می‌شوند. در واقع سفید شدن مو به  دلیل افزایش سن امری طبیعی است و یکی از زیباترین مراحل زندگی می‌باشد که پر از تجربه و دنیادیدگی است. اما در بین علل زود سفید شدن موها در سنین پایین می‌توان به تغذیه نامناسب، کمبود ویتامین، وراثت و ژن و حتی وجود خال روی سر اشاره داشت.

 

دلایل زود سفید شدن موها

سفید شدن موی سر یکی از پیامدهای افزایش سن انسان به شمار می‌آید از اینرو بسیاری از دانشمندان در تلاش هستند تا با بررسی دلایل زود سفید شدن موها روند سفید شدن موها را به تاخیر بیندازند. در واقع با افزایش سن عمل پراکسید هیدروژن به طور طبیعی در فولیکول های موی سر شکل می‌گیرد که این روند باعث انسداد در رنگدانه موی سر و تولید ملانین  خواهد شد.

 

جالب است بدانید که موی سفید نرم‌تر از موی رنگی است اما دارای ظاهری خشک‌تر نسبت به موی رنگی می‌باشد زیرا با افزایش سن سر چربی کمتری تولید می‌کند.همچنین موی سفید در برابر رنگ بسیار مقاوم می‌باشد از اینرو برای اینکه بتوانید موهای سفید خود را به وسیله رنگ به طور کامل پوشش دهید باید از رنگ‌های تیره‌تر برای رنگ زدن ریشه‌های مو استفاده نمایید.

 

بهتر است بدانید که تغذیه دارای نقش بسیار چشمگیری در جلوگیری از سفید شدن موی سر می‌باشد. از اینرو استفاده از مواد پروتئینی مانند ویتامین دی، ویتامین ب ۱۲و ب۶، روی، آهن و کلسیم که حاوی کراتین  است از سفید  شدن مو جلوگیری خواهد کرد. همچنین مصرف مواد غذایی حاوی امگا۳  و مکمل‌های که دارای عنصر مس هستند به دلیل تحریک و افزایش تولید ملانین از روند سفید شدن مو جلوگیری  و باعث حفظ رنگ‌دانه‌های مو می‌شود. از اینرو مصرف ماهی به خصوص ماهی سالمون دارای تاثیر بسزایی در استحکام و زیبایی موها می‌باشد و از سفید شدن آنها جلوگیری خواهد کرد.

 

آشنایی با علل زود سفید شدن موها

 

آشنایی با علل زود سفید شدن موها

بهتر است بدانید موقعی که سلول‌های رنگ‌دانه مو که وظیفه رنگ دهی به تارهای مو را دارند تکثیر سلولی آنها متوقف و یا کمتر تولید می‌شوند مو به رنگ سفید در می‌آید . از اینرو  کمبود ویتامین های گروه B  به خصوص ویتامین B12  سفید شدن موها را به طور چشمگیری تسریع می‌بخشد و یکی از علل زود سفید شدن موها محسوب می‌شود. از اینرو خانم‌هایی که قرص های ضد بارداری مصرف می کنند و افرادی که دارای مشکلات گوارشی هستند و همچنین کسانی که گیاهخوار می‌باشند بیشتر در معرض سفید شدن موها قرار می‌گیرند.

 

ژنتیک یکی از عوامل تعیین کننده  و مهم در مورد اینکه در چه سنی موهای سر رنگدانه‌های خود را از دست می‌دهد. همچنین عدم تعادل هورمونی نیز جز آن دسته از عواملی است که باعث می‌شود که موهای سر سفید شوند.

سفید شدن موها، روندی کاملا طبیعی است که افراد در بزرگسالی آن را تجربه خواهند کرد، ولی بروز زود هنگام و قبل از موعد، اتفاقی ناخوشایند است که معمولا کسی از وقوع آن،احساس خوبی نخواهد داشت. در زمان‌های قدیم سفیدی مو نشانه پیری بود، ولی دوره و زمانه عوض شده است. برخی جوانان هنوز به سن ۲۰ سالگی نرسیده، موهایشان سفید می‌شود؛ آیا سفید شدن مو نشانه پیری است؟

 

علت رنگ باختن موها چیست؟

علت رنگ باختن موها چیست؟

مو در واقع قسمت یا ضمیمه‌ای از پوست محسوب می‌شود و شامل سلول‌های مشابهی اسـت کـه روی لایـه خـارجی پوست به نام روپـوسـت یا اپیدرم قرار دارند. غدد چربی پـوسـت سـر مـاده‌ای چرب وروغنی ترشح مـی‌کـنـنـد کـه مـنـبـع مـواد مـغـذی و تقویتی، براق‌کننده و عامل سیاهی مو است. تغذیه مو از طریق جریان خون صورت می‌گیردو به طور خـارجـی امـکـان‌پـذیر نیست. اصولاً مو طی مراحلی رشد می‌کند و در برهه‌هایی از زمان، رشد آن متوقف شده و استراحت می‌کند.

 

در پایین‌ترین لایه پوست سر، در محل پایه تار مو، سلول‌هایی به نام ملانوسیت وجود دارند که ترکیباتی به نام ملانین تولید و ترشح می‌کنند.مـلانـیـن بـاعث رنگی بودن موی سر است. مـلانـوسـیـت‌هـادر واقـع حـاوی سـلـول‌هـای رنگدانه‌ای هستند و برای ساخت ملانینبه آنزیم‌های خاصی نیاز دارند. در حقیقت رنگ های متفاوت مو، سیاه،قهوه‌ای، بلوند و قرمز بستگی به نوع آنزیمی ‌دارد که در ساخت ملانین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

محیط آلوده

آلودگی ها و سموم یکی از دلایل زود سفید شدن موها است. این مواد شیمیایی رادیکال های آزاد را افزایش می دهند، تولید ملانین آسیب می بیند و سفید شدن موهای سر تسریع می شود.وقتی آسیب به سطح فولیکول های مو می رسد بیشترین تغییر ایجاد می شود که یکی از آنها همین سفید شدن مو است. در حالی که این مشکل محیطی تاثیر گذار است، دیگر دلایل مانند استرس اهمیت بیشتری دارند.

 

مشکل خود ایمنی

بیماری خود ایمنی پوستی با نام آلوپسی آره آتا می تواند باعث افزایش تارهای سفید مو شود. افرادی که چنین وضعیتی دارند روی پوست سرشان لکه های کوچک، صاف و گردی شروع به افزایش می کند، و ممکن است کاملا موهای سر یا بدن خود را از دست بدهند. آلوپسی آره آتا به این دلیل رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن به فولیکول های مو حمله می کند و باعث ریزش آنها می شود. وقتی مو دوباره رشد می کند رنگش سفید است. متاسفانه آمار این بیماری رو به افزایش است، اگر دچار ریزش مویی نگران کننده بودید و یا متوجه کچلی تنها در تکه هایی از مو شدید سریع به یک متخصص پوست مراجعه کنید.

 

 

تاثیر سیگار بر سفیدی مو

تاثیر سیگار بر سفیدی مو

سیگار کشیدن یکی دیگر از دلایل زود سفید شدن موها میباشد. زیرا سیگار کشیدن و یا قرار گرفتن در محیطی که دود سیگار وجود دارد دارای تاثیرات بسیار زیان آور و مضر بر روی پوست و موی سر می‌باشد. جالب است بدانید که دود سیگار فولیکول‌های مو را به شدت تحت تاثیر قرار داده و باعث سفیدی آنها خواهد شد. لازم است بدانید که مصرف زیاد قهوه ، چای، ادویه و غذاهای سرخ شده دارای تاثیر بسیار زیادی  در سفید شدن زود هنگام موها می‌باشد.

 

چه خودتان چه کسی دیگر در خانه سیگار بکشد، دود سیگار می تواند روی رنگ موها تاثیر بگذارد. تحقیقی در سال ۲۰۱۳ نشان داد افرادی که سیگار می کشند ۲٫۵ برابر بیشتر از غیر سیگاری ها در خطر سفید شدن موها قرار دارند. دلیل این اتفاق حجم فراوان رادیکال های آزاد است که با سیگار کشیدن وارد بدن می شوند. این را به عنوان یک دلیل دیگر برای ترک کردن سیگار به حساب بیاورید.

 

دلایل زود سفید شدن موها و تاثیر استرس بر آن

یکی دیگر از دلایل زود سفید شدن موها استرس می‌باشد. بسیاری از پژوهشگران معتقد هستند که در سنین مختلف استرس‌های زیادی به افراد وارد می‌شود که سیستم ایمنی بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد و دارای عوارض مختلفی از جمله سفیدی مو می‌باشد.

یکی از نمونه های بارز این نمونه از سفید شدن مو رئیس جمهور بعضی از کشورها هستند که زمان رسیدن به ریاست جمهوری موهایی کاملا سیاه دارند اما پس از چند سال به راحتی می توان متوجه شد موها به خاکستری تغییر رنگ داده اند. استرس باعث تغییر مسیر ژنتیک می شود، این یعنی اگر قرار نباشد به این زودی ها موهایتان سفید شود، استرس می تواند کاری کند موها خیلی سریعتر سفید و خاکستری شوند. مگر اینکه راهی برای کنترل استرس پیدا کنید. مواردی مانند یوگا، مدیتیشن و تمرین تمدد اعصاب را جدی بگیرید و در برنامه روزانه خود اجرایشان کنید.

 

تاثیر سن بر سفیدی مو

شاید خودتان برای سفید شدن موها آماده نباشید، اما موها آماده اند. تولید ملانین چیزی که به مو رنگدانه می دهد با بالا رفتن سن کاهش می یابد. بعد از ۳۰ سالکی برای هر دهه از زندگی خطر سفید شدن موها 20تا 30 درصد افزایش پیدا می کند. برخی ممکن است رنگ موهایشان دوام داشته باشد و بعضی نیز زود سفید شود.

 

یک نگاه به عکس ده سال پیشتان می تواند این را بگوید، موهایتان دیگر همان موها نیست. به لطف هورمون ها موها در طول زمان می توانند از نظر بافت، تراکم، و رنگ تغییر کنند. این فرآیند وقتی به ۳۰ سالگی می رسید از همیشه محسوس تر است. دکتر دی می گوید: ۳۰ سالگی سنی است که افراد می آیند و از این مشکل گله می کنند، متخصصان همچنان تلاش می کنند بفهمند دقیقا چگونه هورمون ها ( مانند استروژن، پروژسترون، و کورتیزول ) در روند سفید شدن موها دخالت دارند. البته خانم هایی هم هستند که با وجود رسیدن به سن 50  و یائسگی هنوز یک تار موی سفید هم ندارند. سفیدی مو می تواند به خاطر حمله چندین عامل با هم اتفاق بیفتد: ژنیتک، عوامل محیطی، و تغییر هورمونی.

 

رنـگــــدانـــه‌هـــای مـــوجـــود در ملانوسیت‌ها، عامل ایجاد رنگ موی سر هستند.زمانی که سـاخـت ایـن رنـگدانه‌ها مـتوقف شود، مو رنگ خود را از دستمی‌دهد و بــه اصـطـلاح سـفـیـد می‌شود و این تار موهای سفید رنگ درترکیب با تـارهـای سـیاه مو، حالتی خـاکـسـتـری بـه مو می‌دهند. سفیدشدن مو به طور معمول فرآیندی است که با بالا رفتن سن رخ می‌دهد.طبق تحقیقات  صورت گرفته، عامل اصلی سفید شدن مو، ماده‌ای به نامپروکسید هیدروژن است.

 

با بالا رفتن سن، این ماده در فولیکول‌هاو سلول‌های مو به مقدار زیادی تـولـید می‌شود و در نتیجه ساخترنگدانه ملانین را متوقف می‌کند. پروکسید هیدروژن به مـیـــزان کــمـــی‌در ســـراســـر بـــدن هـمـچــون فولیکول‌های مو تولید می‌شود، ولیبا افزایش سن مقدار تولید آن بالا می‌رود، زیرا دیگر بدن قادر به خنثیکردن تولید این ماده نیست. زمانی که ملانوسیت‌ها به طور غیرفعالحضور دارند یا تعداد ملانین هر تار مو به کم‌تر از حد معمول می‌رسد، مو به رنگ خاکستری دیده مـی‌شـود، ولـی چـنـانچه ملانوسیت‌هاکاملا رنگدانه‌های خود را از دست بدهند، مو سفید می‌شود.

 

دلایل زود سفید شدن موها

پیری زودرس

با افزایش سن، مو متمایل به سفید شدن و از دست دادن رنگ خود می‌شود،ولی گاهی این فرآیند سفید یا خاکستری شدن در زمانی زودتر از حدمعمول یعنی در جوانی آغاز می‌شود و باعث می‌شود یک فرد جوان کمی‌پیر به نظر برسد. در حالت عادی، سفید شدن مو در مردان حدود ۳۰ سالگیو در زنان حدود ۳۵ سالگی اتفاق می‌افتد و در سیاه‌پوستان این فرآیند۱۰ ‌سال دیر‌تر رخ می‌دهد. سفیدی موی سر از شقیقه شروع می‌شود،ولی پیش از موی سر، سبیل و ریش شروع به سفید شدن می‌کند.در صــورتــی کـه در سـفـیـد پـوسـتـان، زودتـر از ۲۰ ‌سالگی و در سیاه‌پوستانپیش از ۳۰ سالگی موها سفید شوند، به آن سفید شدن زودرس مو گفته می‌شود که خود علل مختلفی دارد.

 

آیا موها هم به آرامش و تغذیه سالم نیازمندند؟

از دلایل زود سفید شدن موها مـی‌تـوان بـه نـوع رژیـم غــذایـی نـامناسب و نـیـز آشفتگی‌ها و نگرانی‌های ذهنی اشاره کرد.کمبود ویــتــامـیــن‌هــا از جـمـلــه ویتامین B۱۲، آهن، مس، منگنز، تیتانیوم و ید در رژیم روزانه عاملی است که به سفیدی زودهنگاممو کمک می‌کند. نگرانی‌های ذهنی هم تنش زیادی به پوست سر واردمی‌کند که با تولید مواد مغذی مورد نیاز برای سلامت مـو تـداخـل مـی‌کـند.از دیگر عوامل مساعدکننده سفیدی زودرس می‌توان به وراثت اشـاره کـرد.

 

بـه طوری که در چنین افرادی سفیدی موها زودتر آغاز می‌شود.کثیفی پوست سر، شستشوی موها با آب داغ و خشک کردن آن باوسایل الکتریکی مانند سشوار، بیماری تیروئید ، کم‌خونی ،رژیم‌های لاغری بسیار سخت و طولانی‌مدت، افزایش گلبول‌های سفیدخون و استفاده از دخانیات و سیگار (افراد سیگاری ۴ ‌برابر زود‌تر بهسفیدی مو دچار می‌شوند) از دیگر عوامل سفیدی زودرس موها هستند.

 

آیا کندن موهای سفید باعث زیادشدن آنها می‌شود؟

آیا کندن موهای سفید باعث زیادشدن آنها می‌شود؟

کـنــدن یــا قـیـچــی کــردن مــوهــای سـفـیـد به‌هیچ‌وجه باعث زیاد شدن آنها نمی‌شود. ولی به دلیل فشار وارد آمده بر پوست سر و مو، توصیهمی‌کنیم این کار را انجام ندهید. با کندن موی سفید، مجدداً در همان مکان،موی سفید جدیدی رشد خواهد کرد و تعداد آن زیادتر نمی‌شود.

تاثیر رنگ موها و مش‌ها در سفید‌شدن موها

خانم‌ها به زیبایی خود اهمیت می‌دهند و موها نیز جزئی از زیبایی آنها به شمار می‌رود. بـنـابـرایـن طـبیعی است که گهگاه اقدام به رنگ‌کردن آنها کنند.ولی این سؤال همیشه برای آنها مطرح است که مبادا با رنگ کردن،موها سفید شوند؟باید بگوییم که رنگ کردن هیچ تأثیری روی زودترسفید شدن موها ندارد، بلکه عوامل دیگری که در بالا اشاره کردیم در اینامر دخیل هستند.ولی رنگ کردن پیاپی هم مشکلاتی را برای مو ایجادمی‌کند و ممکن است باعث خشکی و تحریک‌پذیری مو شود، ولی باعث سفید شدن مو نمی‌شود. در واقع رنگ کردن مو، یکی از راه‌های خلاص شدن از شر سفیدی موهاست.

 

کمبود ویتامین ها و تاثیر ان بر سفیدی موها

بسياري از بيماريها نيز ميتواند روند سفيد شدن موها را تسريع كند. كمبود ويتامينهاي B ، بخصوص اسيدپانتوتنيك و ويتامين 12 B يكي ازاين موارد است. بيماري تيروئيد، بيماريهاي سيستم ايمني، كمخوني، رژيمهاي سخت و طولاني مدت، بيماريها و افزايش گلبولهاي سفيد خون نيز باعث سفيدي زودهنگام و بيش از حد موها ميشود. در كنار اين مساله بايد به استعمال دخانيات نيز اشاره كرد. سيگار كشيدن نيز موها را سفيد ميكند. تحقيقات نشان داده، سرعت سفيد شدن مو در سيگاريها، چهار برابر افراد غيرسيگاري است. شايد علت اين امر، كاهش رسيدن اكسيژن به ريشه موها باشد. سفيد شدن موي سر اگرچه بسياري از جوانان و بخصوص زنان را نگران ميكند، اما ظاهرا تا حدود زيادي از طاس شدن سر آنان جلوگيري ميكند.

رژیـم غـذایی

کمبود برخی مواد غذایی یکی دیگر از دلایل زود سفید شدن موها است که با رعایت یک رژیم خوب شاید بتوان از آن جلوگیری کرد. مصرف غـذاهـایسـرشـار از ویـتامین B مانند برنج، تخم‌مرغ، سبوس گندم و سبزیجاتبسیار مؤثر است و سفیدی مو را به تأخیر می‌اندازد. عنصر مس از آندسته عناصری است که نقش زیادی در جلوگیری از سفید شدن موها دارد.غذاهایی چون قارچ، سیب‌زمینی، عدس، نخودفرنگی، لوبیا، موز، هلو،گلابی و سیب غنی از مس هستند.

 

مصرف نان جو در رژیم غذایی،خوردن یک لیوان جوشانده سبوس گندم، جو و برنج در روز و خـوردنیـک قاشق مرباخوری پودر سـبـوس برنج مخلوط شده با شکر در روز می‌توانددر جلوگیری و نیز درمان سفیدی مو مؤثر باشد. در کنار این ها، استفادهاز سیر، پیاز، موسیر و تره نیز که سرشار از منگنز هستند می‌تواند مفید باشد.

 

آیـا سفید شدن موها به رنگ موی فرد بستگی دارد؟

رنگ مو در افراد و نژادهای مختلف، متفاوت است. موی انسانبه دلیل وجود نسبت‌های مختلف عناصر در رنگدانه‌ها متفاوت است. موی سیاه نسبت منگنز بیشتر، موی بور نسبت روی بیشتر و موی سرخ نسبت تیتانیوم بیشتری را داراست. سفیدی مو می‌تواند در نتیجه کمبود عناصر و املاح موجود در رنگدانه‌های مو باشد. در واقع سفید شدن موها،ارتباطی با نوع ملانین بدن که تیره یاروشن بودن موها را مشخص می‌کند،ندارد. پس دیر یا زود، در همه انواع مو سفیدی اتفاق می‌افتد.

.

دلایل زود سفید شدن موها

آیا سفیدی مو باعث ریزش آن‌ هم می‌شود؟
.

آیا سفیدی مو باعث ریزش آن‌ هم می‌شود؟

خـیــر. مــوهــای سـفـیــد بـا از دسـت دادن رنگدانه‌های خود، ترد و شکننده و حساس می‌شوند. موی سفید نسبت به موهای سیاه، خشک‌تر و زبرتر است،ولی ریشه آن سست نیست و سفید شدن را نمی‌توان عاملی برای ریزش مو به حساب آورد.
 

آیا موها می‌توانند یک‌شبه سفید شوند؟

معمولاً مو از ریشه سفید می‌شود. در پوست سر انسان حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تار مو وجود دارد و هر کدام بین ۲ تا ۶ سال عمر می‌کنند. رشد مو هفته‌ها طول می‌کشد و نمی‌تواند در طول یک شب سفید شود.همان طور که گفتیم، یـکـــی از عــوامــل سـفـیــدی زودرس مــوهــا، نگرانی‌های ذهنی است.گاهی مردم تصور می‌کنند فردی در اثر یک فشار عصبی شدید دچار سفیدی مو می‌شود. این باوری کاملاً غلط است. فشار عصبییکی از دلایل ریزش مو است.

 

بنابراین با ایجاد چنین فشاری، مقدار زیادی از موهای سیاه ریخته و موهای سفید روی سر جلوه‌نمایی می‌کنندو این طور به نظر می‌رسد که موهای فرد یک‌شبه سفید شده است که در واقع غلط است. پس اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که به موهایخود اهمیت می‌دهید و از سفید شدن آنها وحشت دارید،با رعایت نکاتی که گفته شد تا جایی که می‌توانید از ایجاد شـرایـط مـنـاسـب برای سفید شدن موهایتان جلوگیری کنید.

 

چطور از سفید شدن موها جلوگیری کنیم؟

 

۱- استرس را حذف کنید.

مثل همیشه استرس در کنار ریزش مو و پیری پوست در سفید شدن موها هم نقش دارد.

 

۲- تغذیه خوب داشته باشید.

یک تغذیه و برنامه غذایی سالم و سرشار از ویتامین های گروه B  به خصوص B12 از سفید شدن موها جلوگیری می کند. همچنین مصرف شیر و لبنیات و تخم مرغ هم از سفید شدن موها جلوگیری می کند.

 

۳- مخدرات را کنار بگذارید.

موی سفید در بعضی شرایط نتیجه مصرف سیگار و مواد مخدر دیگر است.

 

۴- کافئین کم مصرف کنید.

مصرف زیاد چای – قهوه – ادویه و غذاهای سرخ شده در سفید شدن زود هنگام موها موثر است.

 

۵- تا می توانید طبیعی زندگی کنید!

این در واقع مربوط به تغذیه شماست که هر چقدر از میوه و سبزیجات طبیعی بیشتر و از مواد غذایی فراوری شده کمتر استفاده کنید موهای سالم تری خواهید داشت.

 

۶- سالمون بخورید.

ماهی ها و در راس آنها سالمون در زیبایی و استحکام موها فوق العاده عمل می کنند و همینطور از سفید شدن موها جلوگیری می کنند.

 

۷- موهایتان را با حنا آشنا کنید.

جالب است که حتی در سایت های خارجی هم متخصصان سلامت و زیبایی مو تاکید جدی در استفاده از حنا برای زیبایی و حتی جلوگیری از سفید شدن موها دارند.

 

۸- روغن های گیاهی

موهایتان را هر چند وقت یکبار با روغن زیتون و بادام و.. ماساژ دهید تا روح جوانی و رنگ آنها حفظ شود.