برنزه کردن بدون آفتاب

برنزه کردن بدون آفتاب
برنزه کردن بدون آفتاب بهترین و بی‌ضررترین روش برای برنزه کردن پوست به شمار می‌آید. برنزه کردن به دلیل جذابیت بسیار زیادی که دارد علی رغم خطرات و عوارضی که دارد از طرفداران بی‌شماری در بین عموم افراد برخوردار می‌باشد. هرچه به فصل تابستان نزدیک‌تر می‌شویم تب برنزه کردن در افراد و به خصوص جوانان  بیشتر می‌شود. از اینرو عده ای از افراد به سالن‌های سولاریوم رفته و پوست بدن خود را با نور مصنوعی برنزه می‌کنند و عده‌ای دیگر ترجیح می‌دهند با استفاده نور طبیعی خورشید بدن خود را برنزه کنند از اینرو به کنار ساحل و یا  استخرهای روباز می‌روند. همچنین عده‌ی دیگری هستند که تمایل دارند با استفاده از روش‌های خانگی پوست بدن خود را برنزه کنند. بهتر است بدانید که به دلیل اینکه پوست بسیار حساس است از اینرو در بین روش‌های ذکر شده روش برنزه کردن بدون آفتاب یکی از بی‌خطرترین و بهترین روش‌های برنزه کردن به شمار می‌آید.

 

برنزه کردن بدون آفتاب

همانطور که می‌دانید امروزه برنزه کردن در بین جوانان به طور چشمگیری رواج پیدا کرده است از اینرو باید سعی نمود تا بهترین روش را انتخاب کرد. لازم به ذکر است که  اشعه خورشید برای پوست بسیار خطرناک و مضر می‌باشد و ممکن است عوارض ناخواسته‌ای را برای پوست به دنبال داشته باشد. همچنین برنزه کردن با استفاده از سولاریوم  و یا روش‌های نادرست و اصولی عوارض بسیاری را به دنبال خواهد داشت. برای مثال ممکن است باعث ایجاد لکه های پوستی، التهاب و قرمزی پوست، چین و چروک پوست، خشکی و پیری زودرس، سرطان پوست، پوسته پوسته شدن پوست و  اگزما شود.

 

بهتر است بدانید که  برای جلوگیری از برو مشکلات پوستی می‌توانید از چندین ماده طبیعی و گیاهی استفاده نمایید. یکی از بهترین مواد که دارای تاثیر بسیار چشمگیری در روش برنزه کردن بدون آفتاب و تغییر رنگ پوست است استفاده از روغن زیتون می‌باشد برای این کار بهتر است کمی روغن زیتون را به پارچه ای آغشته کرده و روی پوست خود بمالید.

 

یکی دیگر از مواد طبیعی برای برنزه کردن بدون آفتاب استفاده از حنا و قهوه می‌باشد. زیرا قهوه و حنا دارای خاصیت رنگ دهی بالایی هستند که به راحتی می‌توانند رنگ پوست را تغییر دهند. سیستم پوست به گونه‌ایی است که قادر است این رنگدانه طبیعی را به سرعت جذب کند. برای انجام این کار کافی است یک قاشق غذاخوری قهوه و سه قاشق غذا خوری حنا را همراه با کمی آب مخلوط کنید و این ترکیب به مدت چند دقیقه بر روی پوست خود بمالید.

 

لازم به ذکر است که هر سه دقیقه یک بار پوست خود را به خوبی کنترل نمایید تا میزان رنگ دهی آن را به خوبی متوجه شوید. یکی دیگر از روش‌های ساده استفاده از روغن بچه است. در واقع شما به راحتی و بدون نیاز به آفتاب تنها با استفاده از روغن بچه قادر خواهید بود پوست خود را برنزه کنید. از اینرو بهتر است یک روز در میان مقداری از روغن بچه روی بدن خود اسپری نمایید.

 

بهتر است بدانید که برای برنزه کردن بدون آفتاب با استفاده از چای به راحتی و بدون نیاز به نور آفتاب قادر خواهید بود پوست خود را برنزه و به رنگ دلخواه  درآورید. برای این کار کافی است مقدار کمی چای را در یک ظرف آب ریخته و بعد از جوش آمدن و خنک شدن آن را بروی پوست خود بمالید. یکی دیگر از راه‌کارهای ساده برای برنزه کردن بدون آفتاب استفاده از شکلات می‌باشد. برای این کار بهتر است مقداری شکلات را با مقداری  از کرم آرایشی طبیعی خود ترکیب نمایید و مخلوط به دست آمده را به مدت ۳۰ دقیقه بر روی نواحی پوست خود چند بار در هفته  بمالید تا بتوانید به پوست برنزه مورد دلخواه خود برسید.

 

برنزه کردن بدون آفتاب

برنزه شدن با افتاب

برنزه شدن یعنی تیره شدن پوست در مقابل تابش آفتاب .

در واقع عکس العمل و مقابله طبیعی پوست در مقابل ضرر و زیان اشعه فرابنفش تابیده از خورشید میباشد. امروزه زنان و مردان به عنوان فشن و یک رنگ مد روز بدن برای زیبا نشان دادن بدن خود از آن استفاده میکند. برای برنزه شدن روشهای مختلفی وجود دارد. ولی بهترین ها آنهایی هستند که برای شما ضرر و زیان نداشته باشند. استفاده از نور آفتاب مستقیم و یا تختهای مصنوعی ضررهای سرطان پوست را در مردم زیاد میکنند.

 

برنزه کردن بدون آفتاب
فواید نور آفتاب
.

فواید نور آفتاب

آفتاب در پاییز و زمستان میباشد را درمان میکند. اگر دقت کنید میبینید که اکثرا ما در دوران زمستان به یک نوع افسردگی مبتلا میشویم که در بعضی افراد این ناراحتی اوج بیشتری دارد که دکتر ها پیشنهاد میکنند که این افراد به نواحی گرمسیر تر مسافرت کنند. آفتاب بدن را شل کرده و حالت خلسهای در بدن بوجود میاورد که بدن در حالت استراحت قرار میگیرد. آفتاب احساس شادی و سلامتی را در بدن بالا میبرد. آفتاب نقش بسزایی در تولید ویتامین d و آزاد شدن آن در جریان خون دارد.

 

این ویتامین برای پوست و استخوان ضروری میباشد و کمک در جذب شدن کلسیوم میکند که خود برای بند کردن خونریزی واجب است. آفتاب گردش خون را بالا میبرد و کمک به درمان بیماری های پوستی میکند. نور آفتاب اثر ضد عفونی کنندگی دارد.

 

ضرر های آفتاب

آفتاب پوست را کلفت میکند و سرعت رشد و تولید لایه های اولیه را در پوست بالا میبرد.

آفتاب پوست به صدمه میزند و باعث شل شدن و چروک شدن آن میکند.

آفتاب باعث پیری زودرس پوست میشود.

آفتاب به چشم صدمی میزند.

آفتاب درصد بیماری سرطان پوست را بشدت بالا میبرد.

 

آناتومی برنزه شدن

آناتومی برنزه شدن

برنزه شدن مقابله و عکس العمل طبیعی پوست در مقابل اشعه آفتاب میباشد. سلولهای ملانوسیتس در اپیدرمیس که کار آنها ایجاد رنگ طبیعی بدن میباشد با اشعه آفتاب تحریک میشوند تا ملانین تولید کنند. ملانوسیت٫ ملانین بیشتری تولید میکند تا پوست را محافظت کند. رنگ بدن با تولید بیشتر ملانین شروع به تغییر کردن میکند.این کار میتواند منجر به کک و مک و لکه های کبد یا لکه های تیره رنگ در پوست و صدمه دایمی پوست شود. آفتاب دارای اشعه الکترو مگنت زیادی دارد که بصورت موج حرکت میکنند. Uva بلندترین موج و ۹۵ درصد نور طبیعی را تولید میکند.

 

uv مصنوعی

موجی که با لامپهای ولتاژ بالا یا پایین تخت و دستگاه برنزه کننده تولید میشوند دارای uva و uvb میباشد که ۳ تا ۸ برابر بیشتر از موجهای آفتاب در ظهر یک روز آفتابی است.

 

چگونه دستگاه برنزه را انتخاب کنید.

در بازارهای امروزی دستگاهای برنزه فراوانی وجود دارند. انهایی که میتوانید روی تخت دراز بکشید و یا ایستاده تن شوید. شما میتوانید همه بدن خود یا قسمتی از بدن خود را برنزه کنید. در بعضی حتی شما میتوانید در حالیکه برنزه میشوید به موسقی مورد علاقه خود گوش دهید. سرعت برنزه شدن در آنها زیاد است برای این که اشعه زیادی در یک آن تولید میکنند. زمان استفاده بین ۵ تا ۱۵ دقیقه متغییر میباشد. استفاده از این دستگاه بیشتر از مدتی که سازنده آن پیشنهاد و تعیین کرده است باعث سوختن پوست و صدمه به پوست خواهد شد نه برنزه بیشتر.

 

موارد بهداشتی استفاده از دستگاه برنزه کننده

موارد بهداشتی استفاده از دستگاه برنزه کننده

سطح دستگاه برنزه کننده قبل و بعد از هر مشتری باید تمییز و ضد عفونی شود. مطمعن شوید که گردش هوا در محیطی که دستگاه قرار گرفته است انجام شود. حمام و کف اتاق تمییز شود و حوله ها برای هر مشتری عوض شود. تمام دستگاهای الکتریکی توسط یک برقکار حرفه ای چک شود و خود شما هم هر روز سیمهای وسایل برقی خود را بررسی کنید تا بریدگی و شکستگی نداشته باشند. قبل از اینکه مشتری خود را ترک کنید تمام مراحل استفاده از دستگاه را برایش توضیح دهید و مطمعن شوید که او با طرز استفاده آن آشنا است. حتما از مواد محافظتی در مقابل آفتاب استفاده کنید. و از عینک های مخصوص برای محافظت چشمهای خود استفاده کنید.

 

برنزه کردن بدون آفتاب

 

 

تن های اسپره ای یا بدون آفتاب

این تن ها بیضرر میباشند و با روشهای مختلف میتوان استفاده کرد. در یک نوع آن فرد به تنهایی وارد اتاقکی میشود که برای اینکار درست شده که به آن… میگویند. در آن ایستاده و دستگاه را روشن میکند. دستگاه خود بطور اتوماتیک یک بار مواد برنزه را آفشان میکند و توقف کوتاهی میکند که به شما اجازه میدهد برگردید تا قسمت پشت را هم به همان اندازه مواد را افشان کند. در نوع دیگر تراپیست آموزش دیده در مقابل فرد میایستد و با افشانک دستی بدن را برنزه میکند.

 

تن و برنزه شدن دستی و یا یا مواد برنزه خانگی

این مواد امروزه در مارکت بسیار طرفدار دارد. برای اینکه کسانی که برنزه شدن را دوست دارند و بین مراجعه خود به سالن در منزل رنگ برنزه مورد علاقه خود را تا ویزیت بعدی خود به سالن حفظ میکنند و افرادی که فقط دوست دارند قسمتی از بدن خود را بنزه کنند مثل صورت و ساق پا این مواد بهترین راه میباشد. در هر نوع روش برنزه شدن که شما انتخاب کنید یک سری موارد را باید رعایت کنید.

 

قبل از برنزه کردن

خود را تمیز کنید. این باعث میشود که رنگ برنزه شما یکدست در بیاید. از مرطوب کننده های بدن استفاده نکنید مگر در قسمتهایی از بدن که نمیخواهید زیاد رنگ بگیرد. مثلا روی انگشتان و یا کف پا و آرنج که دارای چروک های طبیعی زیادی دارد. از موبر ها و تیغ باید دو روز قبل از برنزه کردن استفاده کرده باشید. لطفا بلافاصله از لباسهای تیره و آزاد استفاده کنید. تا اولا لباس شما لکه نگیرد و دوما برنزه شما یک دست دربیاید.

 

در هنگام برنزه شدن

۱- لباسهای خود و جواهرات خود را در آورده و آرایش خود را پاک کنید.

۲- بعد از اسپره کردن مواد ۶۰ ثانیه بمانید تا تن شما خشک شود

۳- بعد فقط با گذاشتن و برداشتن حوله بدن را خشک کنید و لباس خود را بپوشید.

 

بعد از برنزه شدن

۱- ۱۲ ساعت دوش نگیرید( در تختهای آفتاب گیر شما باید بلافاصله دوش بگیرید)

 

۲- از لیف و مواد پیلینگ استفاده نکنید تا برنزه شما طولانیتر بماند.

 

۳- از مواد مرطوب کننده بدن استفاده کنید برای اینکه مواد برنزه بدن را کمی خشک میکند. با استفاده از کرم مرطوب کننده به بدن شفافیت خاصی میدهید که قشنگ دیده میشود. حتی بعضی ها از موادی استفاده میکنند که کمی براق کننده و زر داشته باشد.

 

۴- سعی کنید از فعالیت هایی که باعث عرق کردن شما میشود بپرهیزید. مخصوصا در ۱۰ تا ۱۲ ساعت اولیه.

 

۵- معمولا مواد برنزه رنگ اصلی خود را ۵ تا ۱۰ ساعت بعد از استفاده نشان میدهند و اثر آنها ۱۰ روز میماند. مواد دیگری در مارکت وجود دارد که به پوست رنگ برنزه ملایمی میدهد که این کار را بتدریج انجام میدهد که بیشتر از هر برنزهای خواهان پیدا کرده است که جانسون و داو با قیمتهای مناسب این مواد را به بازار ارایه کرده اند.

 

برنزه کردن بدون آفتاب

حمام آفتاب قانون دارد.

 

حمام آفتاب قانون دارد.

می‌توانید با استفاده از کرم‌های ضدآفتاب با spfهای مختلف اشعه مضر آفتاب را گرفته و برنزه شوید، البته یادتان باشد که باید از ساعات و زمان کم آفتاب گرفتن را شروع و بعد به مرور، مدت آن را زیاد کنید. اگر می‌خواهید زودتر برنزه شوید، می‌توانید از یکسری لوازم بهداشتی و آرایشی استفاده کنید که روی آنها مدت زمان لازم ‌برای برنزه شدن نوشته شده است. از طرف دیگر محصولات برنزه‌کننده در ۲ نوع وجود دارد، یک نوع آن خودبه‌خود به پوست رنگ می‌دهد و به لایه‌های عمیق‌تر پوست نفوذ می‌کند و نوع دیگر محصولاتی هستند که همراه با آفتاب گرفتن، به بدن رنگ می‌دهند.

 

اگر می‌خواهید بیشتر برنزه بمانید…

با اتمام زمان آفتاب‌گرفتن حتما با آب ولرم یا نسبتا خنک دوش بگیرید و روغن‌های اضافی را خوب بشویید. سپس با برداشتن و گذاشتن حوله روی پوست، رطوبت آن را بگیرید. از کشیدن حوله روی پوست خودداری کنید. بعد از آن حتما از یک لوسیون مرطوب‌کننده استفاده کنید. البته لوسیون‌ها و ژل‌های مخصوص بعد از آفتاب هم هستند که پوست را خنک، ترمیم و رنگ برنزه پوست را تثبیت می‌کنند. این لوسیون‌ها معمولا برای پوست بدن طراحی شده‌اند.

 

برای پوست صورت‌تان باید از کرم‌های مخصوص صورت استفاده کنید. در ادامه روز نیز هر زمان احساس کردید پوست‌تان خشک شده دوباره به آن لوسیون بمالید. آفتاب باعث می‌شود بیش از پیش به این مرطوب‌کننده‌ها احتیاج پیدا کنید. برای تهیه تمام این روغن‌ها و لوسیون‌ها می‌توانید به فروشگاه‌های لوازم آرایشی بهداشتی یا داروخانه‌ها مراجعه کنید.

 

بهترین زمان آفتاب گرفتن

دانشمندان معتقدند، بهترین زمان برای برنزه شدن پوست هنگام صبح است زیرا در این زمان بدن پروتئین‌هایی تولید می‌کند که می‌تواند آسیب رسیده به پوست در اثر تابش نور خورشید را ترمیم کند. در حقیقت در این زمان تولید این پروتئین بیشترین مقدار را دارد و بهتر از سلول‌های بدن محافظت می‌شود.با گذشت زمان و نزدیک شدن به هنگام شب تولید این پروتئین کمتر می‌شود. محققان معتقدند ساعت طبیعی بدن وظیفه کنترل این حالت را بر‌عهده دارد.

 

میزان این پروتئین در ساعت ۷ صبح بیشتر از بقیه زمان‌هاست و شاید این ساعت‌ها بهترین زمان برای استفاده از نور آفتاب باشد.البته هنوز هم محققان به مردم توصیه می‌کنند، به هیچ وجه سراغ استفاده از تخت‌های برنزه‌کننده یا آفتاب گرفتن با هدف برنزه شدن نروند زیرا این کار در هر حالتی خطر سرطان پوست را بیشتر می‌کند.

 

اگر برنزه کرده‌اید و می‌خواهید سفید شوید…

آبلیمو از آن دست موادی است که برای از بین بردن رنگ برنزه پوست بسیار استفاده می‌شود چرا که هم خاصیت لایه برداری دارد و هم رنگ پوست را روشن می‌کند. کافی است لیمو را قاچ کرده و روی مناطق برنزه و تیره شده پوست بمالید.حدود۲ تا ۳ دقیقه آن را ماساژ دهید و سپس۱۰ دقیقه آن را رها کنید تا روی پوست خشک شود و بعد دوش بگیرید و اگر هم توانستید در حمام حسابی پوست را لیف بکشید. اسید سیتریک داخل آبلیمو، سلول‌های مرده را از بین می‌برد و در نتیجه پوست برنزه شده کم‌کم به رنگ طبیعی خود بازمی‌گردد.

 

با اینکه به احتمال زیاد این روش به شما کمک خواهد کرد تا احساس تازگی کنید اما هنگام به کار بردن آن حواس‌تان را جمع کنید اگر پوست‌تان شروع به خارش کرد، آن را سریع بشویید. چون این احتمال وجود دارد که پوست شما حساس باشد و نتواند اسید را روی خود تحمل کند. پس دقت داشته باشید که به پوست‌تان آسیب نرسانید و هر گز از این شیوه روی پوست‌های آسیب‌دیده استفاده نکنید.

 

آیا محصولات برنزه کننده ضرر دارند؟

این روزها بسیار مرسوم شده‌است که برخی با استفاده از انواع کرم، لوسیون یا روغن‌های اتوبرنزه رنگ پوست را تیره و برنزه می‌کنند؛ باید گفت که ماده اصلی این کرم‌ها، لوسیون‌ها، اسپری‌ها و تمام محصولات اتوبرنزه ماده‌ای به نام دی هیدروکسی استون است که تا چندسال پیش بیشتر افراد تصور می‌کردند ضرری ندارد و در واقع استفاده از این محصولات برنزه کننده به مراتب از سولاریوم یا حمام آفتاب کمتر است و حتی بودند تولیدکنندگانی که مدعی بودند این محصولات برنزه‌کننده هیچ ضرری برای بدن ندارند.

 

ما در سال‌های اخیر با توجه به نتیجه تحقیقات بسیاری که پژوهشگران در این زمینه انجام داده‌اند، معلوم شده که استفاده بی‌اندازه و مداوم از محصولات برنزه‌کننده می‌تواند مشکلاتی مانند مقاومت به انسولین، ابتلا به دیابت، ایجاد اختلال‌های هورمونی در بدن یا حتی نازایی را به وجود آورد. با توجه به تمام این موارد استفاده از برنزه کننده به هیچ عنوان به خانم‌های باردار و شیرده توصیه نمی‌شود.

 

برنزه کردن بدون آفتاب
برنزه کردن بدون آفتاب

 برنزه‌کننده‌ها یا سولاریوم و حمام آفتاب

درست است که محصولات برنزه‌کننده عوارض خاص خود را دارند اما این عوارض وقتی خود را نشان می‌دهند که مصرف بیش‌ از اندازه و افراطی شود؛ در واقع منظور این است که یعنی استفاده از چنین محصولاتی برای کوتاه مدت و در دفعات محدود و انگشت شمار مشکلی ایجاد نخواهد کرد.به طور کلی نباید فراموش کرد که در مقایسه بین نور آفتاب، اشعه فرابنفش سولاریوم و محصولات برنزه‌کننده بدون شک خطر نور آفتاب و دستگاه سولاریوم به مراتب بیشتر از برنز‌ه‌کننده‌هاست.

 

حمام آفتاب پرخطرتر است یا سولاریوم؟

در مقایسه دستگاه‌های سولاریوم و حمام آفتاب می‌توان عنوان کرد آفتاب کم خطرتر است چرا که آفتاب واکنش‌های حفاظتی پوست را نسبت به مقابله با عوارض نورآفتاب تحریک و پوست را ضخیم‌تر می‌کند. در صورتی که اشعه ماورای بنفش ساطع شده از دستگاه‌های سولاریوم این کار را نمی‌کنند و خطر بیشتری را برای فرد به دنبال دارند. یادتان باشد ابتلا به سرطان پوست در اثر تابش بیش از اندازه نور آفتاب یا اشعه‌های مضر دستگاه سولاریوم یکی از بدترین عوارض برنزه کردن پوست با این روش‌هاست.

 

آب هویج بدن را برنزه می‌کند؟

آب هویج بدن را برنزه می‌کند؟

برنزه کردن بدون آفتاب با موادی مثل قهوه، آب‌هویج، آب‌گوجه و… که برخی افراد برای برنزه شدن از آنها استفاده می‌کنند از جمله موادی هستند که استفاده از آنها حتی بدون آفتاب گرفتن هم به بدن رنگ می‌دهد. برخی از مردم با مالیدن این خوراکی‌ها به پوست و قرار گرفتن زیر تابش نور خورشید پوست‌شان را برنزه می کنند. در حقیقت آفتاب به آنها کمک می‌کند تا منافذ پوستی بهتر باز شوند ورنگ این مواد طبیعی در لایه‌های عمیق‌تر پوست نفوذ کند.

 

البته بعضی افراد برای برنزه کردن بدون آفتاب از مواد دیگری مانند بتادین نیز استفاده می‌کنندکه استفاده از آن خطرات و عوارضی به همراه دارد. برای نمونه اگر فردی به ید حساسیت داشته باشد حتی برای ضد عفونی کردن زخم هم نباید از این دارو استفاده کند. بتادین به علت ماهیت ضدعفونی‌کننده‌اش نباید برای مدت  زیادی روی پوست بماند زیرا در این حالت باعث خراب شدن پوست می‌شود. بتادین می‌تواند به پوست رنگ دهد ولی ممکن است آن را ابلق و دو رنگ هم کند.

 

برنزه کردن بدون آفتاب

برنزه کردن بدون آفتاب